Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Simon: Odkiaľ sa zoberú peniaze na dotácie pre farmárov?

Dotácie pre farmárov poškodených povodňami môžu byť aj nulové. Podľa opozičného poslanca Zsolta Simona (Most-Híd) totiž nie je známe, odkiaľ a z čoho sa budú financovať. Návrh zákona o odškodnení poľnohospodárov, ktorým sa dnes v skrátenom režime zaoberá parlament, tak označil za populizmus dva dni pred voľbami do Národnej rady (NR) SR.

“Ako chcete kompenzovať škody, ak to nebude mať dopad na štátny rozpočet? Z akých finančných prostriedkov? Koľko poľnohospodár a koľko lesník dostane peniaze od štátu? Keď nie je zo štátneho rozpočtu vyčlenený balík, tak výška na prerozdelenie je nula,” zdôraznil v rozprave k návrhu zákona Simon.

Opozičný poslanec tiež kritizoval aj nižšie odškodnenie pre nepoistených farmárov. Dotácia pre nich má byť okresaná o približne polovicu. Ministrovi pôdohospodárstva a vláde položil otázku, čim im hovorí “niečo také ako riziková mapa Slovenska”.

Existujú totiž územia, ktoré poisťovne nepoistia.

“Tí, ktorí nemajú, alebo nebudú mať poistenie na svoje pozemky, majetok proti povodniam, alebo ich poisťovne nepoistia, tí dostanú menšie odškodnenie,” konštatoval.

Šéf agrorezortu Vladimír Chovan (nominant ĽS-HZDS) uviedol na margo Simonovho vyjadrenia, že jeho vystúpenie bolo “presiaknuté absolútnou nevedomosťou”.

Vysvetlil, že Slovensko je viazané právom Európskej únie (EÚ). Práve únia stanovuje totiž maximálne výšky odškodnenia v poľnohospodárskej výrobe. Na 80 %, v niektorých prípadoch 90 % náhrady má totiž nárok farmár, ktorý uzatvoril poistnú zmluvu pokrývajúcu najmenej polovicu jeho ročnej produkcie či príjmu.

“Sme povinní znížiť túto dotáciu o 50 %, ak farmár nie je poistený,” dodal.

Nárok na odškodnenie od štátu by mali mať podľa návrhu zákona o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou farmári, ktorých strata následkom povodní presiahla 2000 eur. V prípade lesníkov musia byť straty vyššie ako 5000 eur. Odškodnené budú štyri skupiny poľnohospodárov – poľnohospodárski prvovýrobcovia, chovatelia rýb, obhospodarovatelia lesa a lesnej škôlky. O dotáciu musia poškodení požiadať Pôdohospodársku platobnú agentúru.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments