Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Simon: Minister si vymyslel systém na štátne výpalníctvo

Simon: Minister si vymyslel systém na štátne výpalníctvo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD) si vymyslel systém na štátne výpalníctvo. Necháva farmárov predkladať na MPRV informácie, ktorými sám disponuje, avšak farmári za ne musia platiť niekoľko desiatok, či niekoľko sto eur.

Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave exminister pôdohospodárstva a podpredseda opozičnej strany Most-Híd Zsolt Simon.

Informoval, že ministerstvo pôdohospodárstva zverejnilo výzvu na poskytnutie podpôr pre farmárov z eurofondov.

“Jednou z podmienok pri tzv. bodových kritériách posudzovania žiadosti farmára v nej je, že žiadateľ podniká aj v chove hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz, pričom k 1. novembru 2013 na základe výpisu z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat (CEHZ) súčet jeho VDJ je doposiaľ minimálne 100 alebo minimálne 30,” spresnil.

Farmári, ktorí mali záujem sa zúčastniť predmetnej výzvy, si podľa Simona teda vyžiadali informácie z CEHZ. Následne im však prišla faktúra, že za každú VDJ majú zaplatiť poplatok 0,50 eura.

“Farmári tak dostali 200-, 100-, 70-, či 50-eurové faktúry, ktoré musia zaplatiť. Keď každý farmár podal v roku jednu žiadosť, kde zostane uvedená podmienka zachovaná, tak pán minister od farmárov vybral približne 300.000 eur,” priblížil ďalej podpredseda Most-Híd.

Vyberanie poplatkov takýmto spôsobom je podľa Simona “absolútny nezmysel”, pretože MPRV požaduje od farmárov poplatky za informácie, ktorými cez Pôdohospodársku platobnú agentúru disponuje.

“Stačilo by, keby farmár vyhlásil, že požadované kritérium výzvy spĺňa, oznámil pritom počet VDJ a pracovníci agrorezortu by pri preverovaní žiadosti farmára v CEHZ následne údaje porovnali,” poznamenal.

“Chcel by som ministra Ľubomíra Jahnátka preto vyzvať, aby pre budúce výzvy prestal od farmárov pýtať potvrdenia s poplatkami za niekoľko sto eur za údaje, ktorými sám disponuje,” dodal Simon.

“Poslanec Simon opäť dokazuje svoju neschopnosť. Jeho fantázia je až obdivuhodná. Škoda, že nemá aj takú fantastickú pamäť. ‘Systém na štátne výpalníctvo’, ako dnes označil vyberanie poplatkov, totiž zaviedol práve on. Výška poplatkov sa doteraz nemenila,” uviedla pre TASR v reakcii na Simona hovorkyňa agrorezortu Radka Kulaviaková.

MPRV SR pri príprave kritérií pre opatrenie “Modernizácia fariem” podľa nej akceptovalo pripomienku Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k bodovacím kritériám. “SPPK požadovala podložiť podnikanie výpisom z CEHZ. MPRV danú pripomienku akceptovalo, pretože má za to, že práve SPPK reprezentuje záujmy poľnohospodárov,” priblížila.

Fantázia poslanca Simona sa podľa hovorkyne prejavila aj pri výpočte sumy, ktorú mal minister Jahnátek vybrať od farmárov.

“K 31. júlu 2014 bolo vyfakturovaných len 3700 eur, čiže suma 300.000 eur, ktorú prezentoval poslanec Simon, je extrémne prehnaná. Pravdepodobne si pred tlačovou konferenciou vymenil papiere a hovoril o sume, ktorú od farmárov vyberali počas jeho pôsobenia. Minister Jahnátek je kedykoľvek pripravený toto pochybenie poslanca Simona opraviť,” dodala Kulaviaková.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments