Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Šéfka EK odporučila stiahnuť návrh na obmedzenie používania pesticídov

Šéfka EK odporučila stiahnuť návrh na obmedzenie používania pesticídov
insert_photoEuropean Union - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu (6. februára 2024).

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dnes odporučila stiahnuť návrh EK na obmedzenie používania pesticídov, teda chemických prípravkov na ochranu rastlín. Počas svojho vystúpenia na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu návrh označila za „symbol polarizácie“.

„Naši poľnohospodári si zaslúžia, aby sme im načúvali,“ vyhlásila v reakcii na protesty farmárov, ktoré v uplynulých týždňoch zasiahli celý európsky kontinent.

Vlani na jeseň návrh, ktorý mal do roku 2030 znížiť používanie pesticídov v EÚ na polovicu, odmietli aj europoslanci, proti ich hlasovalo 299, normu podporilo len 207 európskych zákonodarcov a 121 sa zdržalo hlasovania.

„Viem, že sa obávajú o budúcnosť poľnohospodárstva a o svoju budúcnosť ako farmárov. Vedia ale tiež, že poľnohospodárstvo musí prejsť na udržateľnejší model produkcie, aby ich farmy zostali ziskové aj v nasledujúcich rokoch,“ uviedla von der Leyenová.

Európskych farmárov trápia drahé úvery, tlak na ceny, výkyvy počasia a tiež lacný dovoz, hlavne z Ukrajiny. Sťažujú sa však aj na prílišnú reguláciu a obmedzenia, ktoré so sebou prináša boj so zmenou klímy v EÚ.

Združenie európskych farmárov COPA-COGECA slová predsedníčky Európskej komisie privítalo.

„Komisia konečne uznáva, že jej prístup nebol správny, a tak posilňuje dôveryhodnosť a dôležitosť súčasného strategického dialógu,“ uviedla šéfka združenia Christiane Lambertová na sociálnej sieti X.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: European Union - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu (6. februára 2024).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments