Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Šedá eminencia agropolitikov Karahutu a Simona?

Šedá eminencia agropolitikov Karahutu a Simona?
insert_photopoľnoinfo.sk - Jaroslav Karahuta v NR SR.

Horúca diskusia ohľadne redistributívnej platby v ostatných dňoch poodhalila niektoré prepojenia politikov. Čo spája šéfa Výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie s bývalým dvojnásobným ministrom pôdohospodárstva, dnes šéfom mimoparlamentnej strany Maďarské fórum?

V piatok nás Jaroslav Karahuta pri spoločnom vyhlásení pre portál poľnoinfo.sk, TASR a denník Pravda, po mimoriadnom Výbore pre poľnohospodárstvo a životné prostredie NR SR, ktorý rokoval o zavedení redistributívnej platby, prekvapil. Ani nie tak postojom k téme, ale vyjadreniami, ktoré sme už počuli, respektíve čítali predtým.

Na tému redistributívnej platby totiž reagoval takmer úplne rovnako, ako dva dni predtým napísal pre poľnoinfo.sk Zsolt Simon, dvojnásobný minister pôdohospodárstva.

„Ďalším rizikom tejto zmeny bude aj navýšenie počtu chýb v podobe dvojitej deklarácie plôch. Čo vedie k blokácii vyplatenia dotácie obom žiadateľom a nesmierne skomplikuje prácu PPA,” uvádza v písomnom stanovisku Z. Simon. J. Karahuta argumentoval, že redistributívna platba „neúmerne sa zaťaží Pôdohospodárska platobná agentúra. Očakávame neúmerný nárast dvojitých deklarácií.”

Zsolt Simon v písomnom stanovisku spomína aj na obdobie vstupu do EÚ, keď došlo k nárastu žiadateľov. Vzhľadom na to, že bol v tom období minister, je logické, že si na to spomenul. Po rokoch sa k tejto téme z ničoho nič vrátil ale aj J. Karahuta a opäť s podčiarknutím výrazného nárastu žiadateľov, ako v čase vstupu Slovenska do EÚ. Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu.

Šedá eminencia v sukni?

Oboch pánov, ktorí rozmýšľajú a argumentujú tak veľmi podobne, spája žena. Pokiaľ Z. Simonovi bola, podľa Centrálneho registra zmlúv, počas dvoch volebných období poslaneckou asistentkou, J. Karahutovi asistuje teraz. Alebo vlastne aj nie.

Prečo tá neistota? Zuzana Červenák Kontrová je totiž podľa Centrálneho registra zmlúv asistentkou iného zákonodarcu Sme Rodina, poslankyne Evy Hudecovej. A to napriek tomu, že poľnoinfo.sk Jaroslav Karahuta v minulosti ubezpečoval, že Zuzana Červenák Kontrová bude jeho asistentkou.

Na pozíciu asistentky sme sa ho pýtali, keď vyšlo najavo, že mu asistuje bývalá milenka Borisa Kollára.

Podľa webovej stránky NR SR však k žiadnej  zmene na pozícii asistentky Jaroslava Karahutu, ani po trištvrte roku od našich otázok, nedošlo. Naďalej je ňou pre agrosektor neznáma Natália Tóthová. Novú zmluvu, že Zuzana Kontrová je asistentkou Karahutu sme nenašli ani v Centrálnom registri zmlúv.

Kollárovej milenke u Karahutu zaplatíme takmer 140 000 eur

Boris vie byť aj nežný, to podľa situácie a nálady, ale vie aj pritvrdiť. Miluje dotyky, keď ho niekto hladká po ruke, chrbte, nohe a napríklad aj pri večeri, na káve, doma pri televízii,” vyjadrila sa N. Tóthová, asistentka šéfa agrovýboru J. Karahutu pre denník Plus 7 dní.

Podľa vlastných slov sa chce venovať najmä ochrane zvierat a je tak určite vítanou posilou agroexperta Sme Rodina J. Karahutu. Za štyri roky jej vyplatí predseda NR SR a šéf Sme Rodina takmer 140 tisíc eur z peňazí daňových poplatníkov.

„Vzhľadom na to, že v pracovnej skupine máme ľudí z rôznych oblastí poľnohospodárstva, rozhodol som sa, že potrebujem asistentku pre organizačnú a technickú pomoc. Tento týždeň dochádza k zmene a mojou asistentkou bude Zuzana Kontrová,” povedal J. Karahuta v polovici mája 2020 pre poľnoinfo.sk.

„Zuzana Kontrová bude mojou asistentkou v plnom rozsahu. Problémy v poľnohospodárstve sú tak hlboké, že je potrebné, aby bol asistent dobrý v legislatíve,” dodal.

V piatok v NR SR redakcia poľnoinfo.sk stretla Zuzanu Kontrovú, a nie prvý raz. Videla ju v blízkosti šéfa agrovýboru Jaroslava Karahutu. Dokonca, keď sme mu zatelefonovali, prišla k nám v budove Národnej rady SR namiesto neho Zuzana Kontrová.

Nepriateľ, úhlavný nepriateľ, koaličný partner

Jaroslav Karahuta ponúka odpovede takmer na všetky otázky v rezorte. A zväčša iné, ako samotný minister. Zdá sa, že nič nezostáva dlžný ani legendárnemu heslu Vladimír Mečiara „nepriateľ, úhlavný nepriateľ, koaličný partner.”

Rozhodnutie o vlastnej asistentke však asi vo vlastných rukách nemá a opraty drží pevne v rukách, pravdepodobne, predseda strany Sme rodina.

Boris Kollár dokáže asi lepšie argumentovať a tak na asistentskom fronte nie je, ani napriek sľubom, po trištvrte roku, nič nové. Bolo by zaujímavé, akoby predseda agrovýboru presadzoval u Borisa Kollára otázky dôležité pre rezort, ak by mal predseda Sme rodina iný názor ako Karahuta. Dnes sa zdá, že predseda agrovýboru nedokáže u svojho straníckeho šéfa oficiálne presadiť ani svoju asistentku.

Karahuta svoj verejný sľub nenaplnil

Do akej miery môžu byť náhodné podobné stanoviská J. Karahutu a Z. Simona, ak majú spoločného menovateľa, či vlastne menovateľku? Prečo vôbec pani Kontrová s pánom Karahutom spolupracuje, ak nenachádzame o tom zmluvu v rámci CRZ? Je to ako keď kupujete tovar, že ak kúpite jedno, druhé dostanete zdarma? Ak robí už asistentku jednej poslankyni v tej istej strane, tak zvládne aj predsedu agrovýboru za tú istú stranu?

Najdôležitejšia otázka však znie, či peniaze vyplatené za asistentku, o ktorej tvrdíte už v máji, že ju vymeníte, nie sú vyhodené do luftu. Potom aj to špekulovanie o tom, že štvorhektárový by nemal dostať redistributívnu platbu, no päťhektárový už áno, sa dostáva do úplne inej roviny.

Ako sa skutočne podieľa bývalá milenka B. Kollára na práci J. Karahutu neprináleží hodnotiť nám, ale kontrolným orgánom na to určeným. Ako však vidieť, ani za 9 mesiacov J. Karahuta svoj verejný sľub nenaplnil.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Jaroslav Karahuta v NR SR.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
starý gazda
starý gazda
14. február 2021 16:02

Každemu rozumnemu rolnikovy ktory chce naozaj gazdovat je jasne že motikon a doma vyrobenym traktorom za konom tahanym postrekovačomnik neurobi dieru do ekologie ani do sveta K eby ste čitali svoje prispevkypoznali by ste že už v 20 rokoch sa dala možnost gazdovat malym a ako to dopadlo chce štat… Celý komentár »

Noname
Noname
14. február 2021 17:22

Ešteže má pán predseda výboru pani Kontrovú, lebo inak by ani nevedel čo má povedať, však? HAHAHA Či čo ste týmto trápnym článkom chceli povedať? Je smutné, že si ani autor neuvedomuje, čo všetko tento človek robí pre slovenských polnohospodárov! Čudoval by som sa, keby ešte niekedy chcel s vami… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
14. február 2021 19:10
Odpoveď na  Noname

Pán predseda výboru má pani Kontrovú a pána predsedu výboru má kto ? A k tým redistribučkám nad 5 ha ? Výsledkom bude podľa toho, čo počúvam a čítam, úplný opak toho, čo chcú dosiahnuť. No viac hláv, viac kapusty.Národ sa vie vynájsť.

Zolotechnik
Zolotechnik
15. február 2021 6:50

Toto je článok prebratý z časopisu ,,Zem a vek” ? – vraj odborný portál áno ale čoraz viac na bulvár

SHR
SHR
15. február 2021 20:58

Záhadné je že prečo treba každý rok kresliť. Predtým keď sedeli čísla nebol problém, teraz 1 millimeter môže znamenať že nedostaneš dotáciu. Keď vlani bola tá plocha taká istá ako teraz , by mohli nechať geometriu na pokoji.

Ja,L
Ja,L
16. február 2021 7:50
Odpoveď na  SHR

Netreba znova nakresliť.
Ak budete robiť najbližšie podávanie žiadosti, stačí sa prihlásiť, kliknúť na pozemok, dať validovať a uloží sa vám hranica z vlaňajšieho roka. Takto preklikať všetky pozemky, a mapovú časť máte bez zmien. Samozrejme tabuľkovú časť treba vypísať podľa aktuálneho stavu plodín.