Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Schválili občasné bitúnky a predaj konečnému spotrebiteľovi

Schválili občasné bitúnky a predaj konečnému spotrebiteľovi
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vláda na dnešnom rokovaní podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona schválila zámer právneho riešenia občasných bitúnkov a predaja konečnému spotrebiteľovi.

“Tieto materiály boli prijaté preto takýmto spôsobom, lebo ich potrebujeme predložiť na notifikáciu všetkým ostatným krajinám EÚ. Riešime v nich predaj výrobkov, ktoré sa dopestujú a vyprodukujú na území Slovenska,” uviedol po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu Simon.

Zdôraznil, že legislatíva bude môcť slúžiť len pri predaji produkcie pochádzajúcej z vlastného chovu alebo z vlastnej produkcie.

“Nebude teda možné kúpiť si dánsku sviňu, spracovať ju a predať ju ako slovenskú klobásu. Chovateľ bude môcť spracovať len to, čo sám dochová,” povedal.

“Takýmto spôsobom bude možné zabezpečiť predaj pre fyzické osoby a pre zariadenia konečného spotrebiteľa, teda pre reštaurácie. Máme stanovené 3 okruhy skupín, ktoré budeme môcť riešiť. Každá má inú náročnosť a iné požiadavky na hygienické štandardy,” informoval.

“Za prvé sú to nepodnikatelia, ktorí nemusia v zmysle daňových právnych predpisov SR podávať daňové priznania. To sú tí, ktorí majú doma hydinu, produkujú niečo naviac a môžu to predať. Druhou skupinou sú podnikatelia, ktorí produkujú ročne tovar do sumy 49.790 eur, teda podnikatelia, ktorí nie sú povinní byť platiteľmi DPH. Nemajú zníženú DPH, je to predaj z najmenších fariem. Tam je v podstate vytvorená možnosť predávať bez DPH,” priblížil šéf MPRV.

“Treťou kategóriou sú veľkí podnikatelia, kde máme stanovené mesačné hodnoty pre porážku a predaj zvierat. Je to 16 veľkých dobytčích jednotiek – hovädzieho dobytka, dobytka alebo kôz, ošípaných alebo 500 kusov hydiny alebo králikov, respektíve 20 kusov bežcov (pštrosov),” spresnil.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments