Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Schultz: Úhory a biopásy priniesli lepšie podmienky pre malú zver

Schultz: Úhory a biopásy priniesli lepšie podmienky pre malú zver
insert_photoautorka - Peter Schultz, predseda PD Mojmírovce.

Drobná zver v podobe zajacov, bažantov a najmä jarabíc dlhodobo v agrárnej krajine na Slovensku chýba. V mnohých lokalitách sa stavy týchto zvierat roky znižovali. Výrazný problém nastal napríklad s jarabicou poľnou – v minulosti išlo o bežného poľného vtáka, dnes je spravidla raritou.

Aj preto v Mojmírovciach pred časom vznikol projekt výchovy a vypúšťania jedincov drobnej zveri do prírody, ktorý pokračuje dodnes. Miestne poľnohospodárske družstvo spolu s poľovným združením spolupracuje na odchove mláďat, ktoré sa následne dostávajú do regiónu.

Stavy zveri sú vyššie ako pred nasadením biopásov

„V rámci podpory a rozvoja malej zveri v našom regióne stále pokračujeme vo výchove a vypúšťaní zajačej, bažantej a jarabičej zveri. Aktuálne v poľovnom revíri Mojmírovce realizujeme vypúšťanie približne 150 kusov odchovaných jarabíc,“ potvrdil Peter Schultz mladší, ktorý pracuje na Poľnohospodárskom družstve Mojmírovce a zároveň je aj miestnym poľovným hospodárom.

Pre vypustenie jarabíc si tento rok poľnohospodári v spolupráci s poľovníkmi vybrali lokality v okolí založených biopásov a úhorov.

„Situácia s týmito plochami bola začiatkom roka trocha zložitejšia, bolo si treba zvyknúť na nové podmienky v rámci ekoschém, ale teraz vieme povedať, že zver sa lepšie adaptovala a môžeme konštatovať, že stavy sú vyššie, ako pred nasadením biopásov a úhorov,“ dodal Schultz.

Projekt s presahom do iných regiónov Slovenska

Projekt odchovu a vypúšťania drobnej zveri trvá v Mojmírovciach už 12 rokov. Zatiaľ čo efekt sa pri zajacoch aj bažantoch už pred časom v prírode prejavil, pri jarabiciach to bolo ťažšie. Tie sú totiž na chov najnáročnejšie, navyše im v prírode chýbali aj vhodné podmienky na ďalšie prežitie.

„Touto činnosťou sa zaoberáme dlhšie a je to z roka na rok ťažšie, pretože finančné nároky sú dosť vysoké a projekt sa darí udržiavať najmä vďaka podpore Poľnohospodárskeho družstva Mojmírovce a tamojšieho predsedu. Len vďaka tomu sme schopní pokračovať ďalej. Čo sa týka výsledkov, začínajú sa konečne objavovať úspechy, z ktorých sa tešíme.  Už v chotári vidíme, hoci nie práve kŕdle, ale aspoň páriky jarabíc, ktoré sú v rôznych lokalitách, takže v tejto činnosti budeme aj naďalej pokračovať,“ dodal Ján Vrba, predseda Poľovného združenia Breza Poľný Kesov.

Projekt už nie je len lokálny, ale má presah aj do iných regiónov Slovenska.

„Napríklad z Rimavskej Soboty od nás tento rok brali jarabičky, ktoré si dochovali a vypustili do prírody. Neskôr mi volali odberatelia, že jarabiciam sa v chotári darí. Tiež si boli zobrať na odchov jedince zo Smižian či Levíc, takže našu činnosť registrujú aj v iných regiónoch,“ dodal Vrba.

Tento rok sa malej zveri darilo aj v samotnej prírode.

Chrobák robí najväčšie zázraky pre malú zver

„Počas znášky bažantej zveri bolo dobré počasie, takže mali kvalitnú znášku. Čo sa týka jarabíc aj bažantov, treba povedať, že ich hlavnou bielkovinovou zložkou potravy je chrobák. Keďže sme tu založili a udržali úhory a biopásy, tie chrobáky tu boli, takže ja osobne si myslím, že práve tieto bielkoviny v podobe chrobákov robia najväčšie zázraky pre túto malú zver,“ dodal Schultz.

Podľa neho založené úhory a biopásy v regióne priniesli lepšie podmienky pre malú zver všeobecne, rovnako aj pre vtáctvo.

„Prekvapením tento rok bolo napríklad to, že sa nám tu po rokoch objavila prepelica. Je to sťahovavý vták, ktorého sme tu roky nemali. Tento rok tu však preletovala a zostala práve vďaka tomu, že sme tu mali úhory a biopásy,“ dodal Schultz.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka - Peter Schultz, predseda PD Mojmírovce.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
2. november 2023 5:34

👍👍👍👏👏👏🍀
Skutočne hodné pochvaly

Fero
Fero
2. november 2023 4:23

Predseda takéhoto družstva chváli takýto nezmysel ⁉️
Čo s alergénmi, čo so strašným rázom krajiny a čo s burinami, ktoré sa týmto spôsobom šíria po celej krajine ⁉️
Iba Slováci mohli na takýto nezmysel pristúpiť ❗❗❗

no hrúza
no hrúza
6. november 2023 10:21
Odpoveď na  Fero

VERU TAK!!!

NIKDE NA SVETE NIČ PODOBNÉ NEEXISTUJE!!!

FERO SA VYZNÁ!!!

Zdrávstvujte. U nás v Machačkale by sme žiadne biopásy nikdy nedovolili.

Jano
Jano
2. november 2023 6:10

Z ktorej Budajovej mimovladky je tento človek ?

no hrúza
no hrúza
6. november 2023 10:26
Odpoveď na  Jano

Pátral som 3 dni a odhalil, som, že tento Budajov človek je asi určite z Budajovej mimovládky, alebo z niečoho iného. My Babišovci máme dostatok prostriedkov a zdrojov na to, aby sme zlikvidovali každého, kto by znižoval potrebu pesticídov, ktoré vyrábame v Dusle s dotáciou rozpočtu SR. Agent Hrubeš ťa… Celý komentár »