Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SaS pre problémy s platbami pre poľnohospodárov zvoláva mimoriadny výbor

SaS pre problémy s platbami pre poľnohospodárov zvoláva mimoriadny výbor
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Opozícia pripravuje zvolanie mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) je dôvodom zvolania informácia z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o spôsobe vyplácania priamych platieb poľnohospodárom.

„Platby sa poľnohospodárom doteraz vyplácali v zásade tak, že približne 90 % žiadateľov dostalo 100 % priamych platieb v decembri daného roku. Pre tento rok sa však podľa vyjadrení MPRV priame platby budú vyplácať tak, že približne 70 % žiadateľov dostane v decembri 50 % priamych platieb,“ vysvetlil poslanec za SaS a člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredia Alojz Hlina.

Toto rozhodnutie MPRV má podľa Hlinu podstatný vplyv na činnosť poľnohospodárov.

„Chceme preto ako opoziční poslanci predvolať na výbor ministra (pôdohospodárstva) Richarda Takáča (Smer-SD), ako aj riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ondreja Humaja, aby nám obaja tieto skutočnosti dôsledne a náležite vysvetlili,“ dodal Hlina.

Takáč v stredu (29. 11.) za účasti generálneho riaditeľa PPA Humaja a podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andreja Gajdoša informoval, že PPA 30. novembra spúšťa vyplácanie záloh na úrovni 50 % pri priamych platbách za rok 2023.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
1. december 2023 17:55

SaS mala tento problém riešiť vtedy , keď bola vládna strana a boli indície , že to takto dopadne .
Teraz je to mlátenie prázdnej slamy, strata času , pálenie elektriny

Vh
Vh
4. december 2023 7:59
Odpoveď na  Stefan

Priame podpory sa vyplácajú zo štátneho rozpočtu SR a refundujú z rozpočtu EÚ. Rozpocet 2023 s nimi musel pozitat. Otazka, preco to idu takto natahovat. 70% ci 90% uprednostnenych deformuje konkurenciu, moze to byt likvidacne.

Stefan
Stefan
4. december 2023 8:49
Odpoveď na  Vh

Nový minister veľkohubo od začiatku prehlasoval , že poľnohospodári konečne po 30 rokoch budú priorita , ošúchaná pieseň o zvýšení potravinovej sebestačnosti ( počúvame tiež 30 rokov ) , a prvý reálne skutok ako môže pomôcť poľnohospodárom je nevyplatenie priamych platieb . Predviedli nám divadlo s Kissom, potom nejaké vízie… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
4. december 2023 15:14
Odpoveď na  Stefan

Ale kontrolovali AMS. 24 júla generálni riaditeľ vyhlásil, poľnohospodári môžu odložiť fotoaparáty. Okolo 18. septembra som znova svietil na oranžovo. Treba fotky zaslať do konca septembra, čo sa aj stalo. Dlho bolo oranžové, teraz týždeň zelené, miesto úhoru napísali že produkčná rastlina. Teraz ani neviem, či som vyhovel, alebo nie,… Celý komentár »

František Horváth
František Horváth
6. december 2023 19:16
Odpoveď na  Stefan

súhlas