Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

S výkupnými cenami rastlinných komodít sú spokojní. S cenami hnojív a chémie nie

S výkupnými cenami rastlinných komodít sú spokojní. S cenami hnojív a chémie nie
insert_photoTASR (Dlhé Klčovo 25. júla 1998) - Na snímke zber pšenice z 55 hektárového honu Rafajka v RD Klčovo v sobotu 25. júla 1998.

Roľnícke družstvo Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou má viac ako 70-ročnú históriu. Jednotné roľnícke družstvo pôvodne vzniklo v roku 1950 a v minulosti 17 rokov spoločne hospodárilo s Nižným Hrušovom. V roku 1992 bol spoločný podnik rozdelený a od roku 1993 pôsobí dlhoklčovské družstvo opäť samostatne.

Dnes RD Dlhé Klčovo hospodári na ploche viac ako 800 hektárov, pričom podstatná časť leží priamo v katastri Dlhého Klčova.

„Je to všetko orná pôda, trvalé trávne porasty nemáme,“ upozorňuje ekonómka Yveta Štefanovová.

Dobrá úroda pšenice

V produkcii sa sústreďujú na rastlinnú výrobu. Pestujú oziminy aj jariny – pšenicu, jačmeň, repku, slnečnicu, sóju, kukuricu. Na najväčšej ploche, takmer 230 hektárov, pestujú ozimnú pšenicu. Tento rok hodnotí Yveta Štefanovová ako priemerný, hoci v jednej komodite sa im darilo.

„Dobrá úroda nám v tomto roku vyšla u ozimnej pšenice. Podarilo sa nám dosiahnuť priemernú úrodu – 6 ton z hektára,“ konštatuje spokojne ekonómka.

Ostatné plodiny podľa nej dosiahli v aktuálnom roku len mierne nadpriemerné úrody.

„Také, na aké sme zvyknutí. Hektárové výnosy sú oproti predchádzajúcim rokom vyššie, ale nie mimoriadne. Nebol to výrazný nárast o desiatky percent,“ hodnotí ekonómka.

Vyššia cena hnojív

S výkupnými cenami sú v Dlhom Klčove v tomto roku spokojní. Spokojní však nie sú s nárastom vstupných nákladov na novú sezónu.

„Výrazne sa zvýšili ceny hnojív a chémie. U niektorých došlo k nárastu až o 30 %. Takže ak sme mali dobré výkupné ceny v tomto roku, minimálne také by sme by sme potrebovali aj v roku 2022. A či také naozaj budú, to dnes nikto nemôže tušiť,“ pripomína ekonómka.

Živočíšnu výrobu dotujú

V živočíšnej výrobe družstvo spotrebuje len to čo dopestuje v rastlinnej výrobe. Vlastnú rastlinnú produkciu využíva na výkrm hovädzieho dobytka. V Dlhom Klčove chovajú stádo mladých býkov, v ktorom je v priemere 200 kusov dobytka. Tie vykrmujú a následne predávajú.

„Pre hovädzí dobytok nenakupujeme nič, okrem doplnkových produktov. Všetko, čo potrebujeme na nakŕmenie dobytka, si vypestujeme. Vyrábame šroty, silážujeme, senážujeme, a dorábame seno“ opisuje Yveta Štefanovová.

Tá pripomenie, že živočíšna výroba nie je ekonomicky efektívna.

“Podpory od štátu spolu s tržbami z predaja nestačia. Takže živočíšnu výrobu dotujeme z rastlinnej výroby,“ uzavrela Yveta Štefanovová z Roľníckeho družstva Dlhé Klčovo.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR (Dlhé Klčovo 25. júla 1998) - Na snímke zber pšenice z 55 hektárového honu Rafajka v RD Klčovo v sobotu 25. júla 1998.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments