Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

S Ministerstvom financií hovorili o víne

S Ministerstvom financií hovorili o víne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Domáci vinohradníci si zaslúžia podporu a ochranu proti dovozu lacného vína zo zahraničia. Zhodli sa na tom v závere týždňa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, štátny tajomník Ministerstva financií Vladimír Tvaroška a predseda združenia Malokarpatská vínna cesta Milan Pavelka. Išlo o prvé trojstranné rokovanie na Úrade BSK k pripravovaným legislatívnym zmenám v oblasti spotrebných daní, ktoré sa majú dotknúť aj vinohradníkov.

Podľa informácií ministerstva financií 60 percent produkcie vína pochádza zo zahraničia, pričom časť z nich tvoria napríklad lacné škatuľové vína. MF SR je podľa Tvarošku pripravené finančne podporiť vinohradníkov formou časti výnosu dane z vína vo výške 40 percent, čo je úroveň domácej produkcie. V zahraničí existujú na podporu vinohradníctva tzv. vinárske fondy.

“Trváme na tom, že peniaze musia ísť tým, ktorí obrábajú vinice,” povedal Frešo.

Podľa podpredsedu BSK Iva Nesrovnala je nevyhnutné poskytnúť vinohradníkom aj podporu v rámci územného plánovania a krajinotvorby.

“Plochy vinohradov nám ubúdajú, čo narúša tradičný ráz mikroregiónov v rámci Bratislavského kraja,” vysvetlil Ivo Nesrovnal.

V súvislosti s vinohradníctvom bola dnes na Úrad BSK doručená aj petícia za zachovanie vinohradníctva a vinárstva na Slovensku s viac ako 2000 podpismi. Podľa člena petičného výboru Augustína Mrázika najmä malí vinohradníci majú, okrem iného, obavy z nárastu administratívnych povinností spojených s novou legislatívou. Diskusia o podpore pre vinohradníkov bude pokračovať medzi zúčastnenými stranami v priebehu najbližších dní, ako aj v rámci pripomienkového konania.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments