Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

S cukrovou repou pravdepodobne v Oponiciach končia

S cukrovou repou pravdepodobne v Oponiciach končia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na Slovensku pestuje cukrovú repu takmer 200 poľnohospodárov. Zatiaľ k nim patria aj hospodári z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach. Do budúcna však s touto plodinou už viac menej nepočítajú. Dôvodom je sucho aj pokles cien v dôsledku zrušenia kvót.

„Cukrovú repu pestujeme už veľmi dlho, ale v poslednej dobe sme znížili radikálne výmery, takže ju pestujeme už iba na 60 hektároch. Je to najmä preto, že sa nám nevypláca. Oplatí sa, pokiaľ máme výnos 70 ton z hektára. Vtedy je rentabilná, ale už dva roky po sebe nám vychádza úrodnosť len asi 50 ton z hektára,“ vysvetlil riaditeľ podniku Ján Lajda.

Príčinou je podľa neho najmä počasie.

„Sucho úrodnosť pri tejto plodine výrazne ovplyvňuje. Navyše, odkedy sa uvoľnili kvóty, tak je to pre nás čím ďalej, tým viac nerentabilné. Ceny padajú a náklady na dopestovanie v suchu rastú,“ dodal Lajda.

Podnik sa chce v budúcnosti viac orientovať skôr na obilniny, kukuricu či sladovnícky jačmeň.

„Keby sme nemali trojročnú zmluvu s cukrovarom, už by sme cukrovú repu nepestovali. Dokonca boli v našom podniku také ohlasy, aby sme radšej zaplatili zmluvnú pokutu a prestali ju pestovať. Ale rozhodli sme sa, že na budúci rok to ešte potiahneme, ale potom končíme, pokiaľ sa samozrejme podmienky nezmenia. Už niekoľko rokov sme stratoví v produkcii mlieka, ktoré sa snažíme udržať, teraz je stratová aj cukrová repa, takže sa to nedá takto dlhodobo ťahať,“ dodal Lajda.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments