Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Rusko očakáva, že zvýši export pšenice do Egypta

Rusko pravdepodobne zvýši export pšenice do Egypta v obchodnom roku, ktorý sa začal 1. júla. A to aj napriek nepokojom, ktoré vyústili do zosadenia prezidenta Muhammada Mursího. Egypt je najväčším dovozcom pšenice na svete a politická nestabilita v krajine môže mať negatívny vplyv na nákup obilia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prezidenta dnes dočasne nahradil predseda egyptského ústavného súdu Adlí Mansúr, ktorý bude tento post zastávať do prezidentských volieb. Ich termín zatiaľ nebol stanovený.

Dostatok chleba je v Egypte politicky veľmi citlivá otázka. Štátny úrad GASC, ktorý má na starosti nákup obilnín, spolu so súkromnými importérmi zvyčajne dovezú do Egypta približne 10 miliónov ton pšenice ročne.

Arkadij Zločevskij z ruského zväzu vývozcov obilia odhaduje, že Egypt v dôsledku politickej nestability v tomto obchodnom roku 2013/14 zníži import pšenice na 7 až 8 ton. A z toho zhruba polovicu dovezie podľa Zločevského z Ruska vďaka klesajúcim cenám obilnín v jeho krajine. Na ilustráciu, v obchodnom roku 2012/13 predalo Rusko Egyptu 2,7 milióna ton pšenice.

Začiatkom tohto týždňa kúpil egyptský úrad GASC 180.000 ton pšenice z Rumunska a Ukrajiny. Rusko očakáva, že ceny jeho pšenice budú postupne klesať, a to vďaka vyhliadkam na dobrú tohtoročnú úrodu. Moskva odhaduje, že po vlaňajšom suchu sa úroda pšenice v krajine tento rok zvýši o 42 % na 54 miliónov ton.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments