Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Rusko obsadilo striebornú priečku na svetovom trhu s obilím

Rusko obsadilo striebornú priečku na svetovom trhu s obilím
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rusko sa stalo druhým najväčším vývozcom obilia na svetovom trhu, pred Ukrajinou a Kanadou. Lídrom je USA. Krajina dosiahla historický rekord a ak všetko pôjde podľa plánov, Rusko si udrží druhé miesto aj v tomto roku.

Na konci marketingového roka 2008/2009 krajina vyviezla 21,2 miliónov ton pšenice a jačmeňa, a stala sa druhým hráčom po USA na svetovom trhu s obilím.

Podľa analytického centra Rusagrotrans, podiel ruských dodávok obilia na svetový trh od júla 2008 do júla 2009 tvoril 14%. Viac pšenice a jačmeňa na svetový trh dodáva iba USA (17 %). Tretie miesto patrí Ukrajine – 12,4 % (19 miliónov ton obilia – tu sa odhady rôznia, TASR uviedol údaj 2. 7. 2009 vo výške 25 miliónov ton, s týmto údajom neskôr pracovala aj redakcia poľnoinfo.sk v článku Ako sa budú vyvíjať ceny obilnín?), nasleduje Kanada s 12 % podielom na trhu.

Rusko dosiahlo historický rekord exportom 21,2 miliónov ton obilia, z toho 18 miliónov ton tvorila pšenica a 3,2 miliónov ton jačmeň. Predtým boli rekordné objemy vývozu obilia zaznamenané v roku 2002 – 2003, keď export Ruska predstavoval 18 miliónov ton. V ostatných rokoch, od roku 2001, keď Rusko začalo s exportom obilia, ročný objem vývozu neprevýšil 12-13 miliónov ton. V roku 2007-2008 Rusko dosiahlo 10 percentný podiel (13,4 miliónov ton) na svetovom trhu dodávok pšenice a jačmeňa.

Už počas tohtoročnej jari ukazovatele pre export obilia boli vyššie ako predbežné plány načrtnuté v štátnom programe Rozvoj poľnohospodárstva v období 2008-2012. Takže nenadarmo sa premiér Vladimír Putin na minulotýždňovom zasadnutí o situácii v poľnohospodárstve tešil z vývoja situácie:

„Dnes som letel nad farmami v Krasnodarskom regióne a bol som rád, v akom stave sa nachádza produkcia obilnín,“ povedal Putin.

A kto pomohol Rusku získať striebornú priečku v exporte obilia? Najväčším trhom pre ruské obilie bol Egypt – 5,4 miliónov ton (24,5 %), Turecko – 2,4 miliónov ton (10,9 %) a Saudská Arábia – 1,5 miliónov ton (6,8 %).

Pritom Rusko očakáva dobré perspektívy aj v budúcnosti.

„V novej sezóne 2009/10, hoci sa hrubý výnos zníži, pravdepodobne bude naďalej na vysokej úrovni – 94 -98 miliónov ton. To znamená, že pri podpore exportu zo strany štátu, môže Rusko získať svoj podiel na trhu pšenice a jačmeňa na úrovni 15 %, čím by zakotvilo na druhom mieste na svetovom trhu,“ domnieva sa prvý námestník generálneho riaditeľa Rusagrotransa, Oleg Rogachev.

Informovala agentúra Interfax

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments