Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Rusi vynakladajú na potraviny polovicu príjmu

Rusi vynakladajú na potraviny polovicu príjmu
insert_phototlačový odbor Európskej únie

I v čase hospodárskej recesie sa poľnohospodárstvo v Rusku stáva atraktívnym odvetvím. Je to z dôvodu vysokého dopytu po poľnohospodárskych výrobkoch, ale i dotáciám z federálneho rozpočtu, nízkym platbám za prenájom a nákup pôdy, lízingovým mechanizmom na nákup poľnohospodárskych strojov a intervenčným nákupom, ktorý tvorí záchrannú sieť pre poľnohospodára.

Dopyt obyvateľstva na spotrebný tovar sa takmer na 75 % pokrýva poľnohospodárskou produkciou. V rozpočte priemernej ruskej rodiny asi polovicu nákladov tvoria výdavky na potraviny. Objem hrubej poľnohospodárskej produkcie každoročne vzrastá v priemere o 2,5 %. Pokiaľ ide o štruktúru ruského trhu s poľnohospodárskymi výrobkami, najväčšie množstvo približne päťdesiat percent, produkujú miestni hospodári. Zvyšok pripadá na poľnohospodárske organizácie.

Pomer medzi objemom rastlinnej a živočíšnej výroby je odlišný. V miestnych hospodárstvach a farmách stále prevažuje rastlinná výroba. Celkový objem ruskej produkcie hospodárskych zvierat a hydiny na porážku v živej hmotnosti, tvorí viac ako 8 miliónov ton.

Ekonomicky najvýhodnejšia sa v Rusku zdá koncepcia vytvorenia komplexu zameraného na chov zvierat, na budovanie podnikov špecializujúcich sa na chov kráv, produkciu mlieka a mäsa. Komplex predpokladá vytvorenie vlastných porážok a produkovanie krmiva pre hospodárske zvieratá. Vložené investície sa vrátia najskôr za sedem rokov.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments