Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

RPPS vyzýva poslancov parlamentu na prelomenie veta prezidentky

RPPS vyzýva poslancov parlamentu na prelomenie veta prezidentky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby prelomili veto prezidentky SR a nanovo zahlasovali za zákon o pozemkových úpravách. TASR o tom informovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Pripomenula, že zákon o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, prijala NR SR ešte 27. novembra 2019. Koncom minulého roka ho prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala.

Dôležité pre rýchlejšie a kvalitnejšie vykonanie pozemkových úprav

„Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR je presvedčená, že bez naštartovania komplexných pozemkových úprav sa s oživením slovenského agrosektora dopredu pohneme len veľmi ťažko. Aj preto sa RPPS SR nevie s vetom prezidentky stotožniť. Neprehľadné vlastnícke vzťahy, obrovská rozdrobenosť pôdy je príliš veľkým bremenom spoločnosti, ktoré bráni nielen v hospodárení na pôde, ale aj pri predkladaní a následnej realizácii investičných zámerov štátu a miest a obcí. Roky neriešené pozemkové úpravy sa odrážajú aj na vzhľade krajiny a stave životného prostredia,“ uviedol v mene RPPS SR predseda SPPK Emil Macho.

RPPS SR podľa Holéciovej podporuje názor Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie, podľa ktorého opätovné schválenie zákona je dôležité pre rýchlejšie a kvalitnejšie vykonanie pozemkových úprav. Jeho predseda Vladimír Uhlík tvrdí, že novela prináša výhody pre všetky zainteresované strany a nezhoršuje postavenie vlastníkov pozemkov.

„Na základe doterajších skúseností sme presvedčení, že zákon o pozemkových úpravách obsahuje systém bŕzd a protiváh, ktorý umožňuje vlastníkom konať v projekte dostatočne autonómne a dáva im možnosť zasiahnuť do projektu formou pripomienok a námietok, ktorými je povinný zaoberať sa správny orgán i spracovateľ,“ uviedol Uhlík.

Zákon na prvej tohtoročnej schôdzi NR SR

Vetovaným zákonom sa potvrdilo, že proces sceľovania pozemkov, teda komplexných úprav, bude náročná téma na dohody, kompromisné riešenia a nutnosť zabezpečiť dostatočný objem finančných prostriedkov počas najbližších 30 rokov. Práve opätovné schválenie zákona o pozemkových úpravách je prvým krokom k tomu, aby Slovenská republika celý proces tak žiadaných zmien naštartovala.

Holéciová doplnila, že zákon o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách sa dostal do programu prvej tohtoročnej schôdze Národnej rady SR, ktorá je zvolaná na 21. januára.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska: SPPK, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
15. január 2020 23:52

MYSLíM AK Sú VážNE SLOVá MINISTERKY ZA mprv . MALO BY BYť AJ ZASTúPENIE asyf mLADý FARMáRY. aLEBO NiE??????A ak nie tak potom to zbalte kým nenaseriete úplne mladú generáciu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vážený súdruhovia , skúste opísať jedinú stať v zákone 504/2003 Z.z. v novelizácii ktorá časť pomohla pre začínajúceho poľnohospodára? Posrali… Celý komentár »

jan
jan
18. január 2020 23:45

nikto z nas nie je proti pozemkovym upravam,prave naopak uvytali by sme ich aj keby boli dokoncene hned zajtra!ale musi byt vynechany odsek prednostneho prava najomnych zmluv.je jasne ze Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR ovladaju len velky polnohospodari a tyto tymto prednostny pravom PORUSUJU USTAVU SR,A BRANIA VLASTNIKOM PODY… Celý komentár »

jozef R
jozef R
19. január 2020 9:56
Odpoveď na  jan

jan, ak by aj prelomili veto prezidentky, skončí to na Ústavnom súde (ktorý síce pravdepodobne 4 roky „nebude vedieť rozhodnúť“ – nerobme si ilúzie) je tu ešte ESĽP. Je jasné za koho Danko kope, vystihol si to správne, ale nie len on aj Matečná či botoxová Viera…

jozef R.
jozef R.
29. január 2020 14:59

RRPS by si mala zákon najskôr prečítať a potom vyzývať. On totiž ten zákon novelizuje aj zákon 504/2003 a to tak, že núti vlastníka, pokiaľ si chce na svojich pár ároch dopestovať plodiny, stať sa podnikateľom. Takže ja mám podnikať kvôli 24 árom zemiakov, mrkvy a cibule a platiť a… Celý komentár »