Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Roľníci nedostávajú nič na likvidáciu kadáverov. Núti ich to špekulovať?

Roľníci nedostávajú nič na likvidáciu kadáverov. Núti ich to špekulovať?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Úhyny a choroby zvierat sa nevyhnú žiadnemu chovateľovi. Otázne aj na Slovensku je, kde kadávery končia a či všetky končia tam, kde by mali, teda v jedinej kafilérii, ktorú na Slovensku máme.

„Služby poskytujeme pre chovateľov z celého Slovenska. Cena je pre všetkých rovnaká, či už sú to chovatelia vzdialený 20 kilometrov, alebo 200 kilometrov,“ uviedla konateľka kafilérie v Mojšovej Lúčke pri Žiline,  Alexandra Krajčiová – Orčíková.

Ani nie tak vzdialenosť, ako náklady na zákonnú likvidáciu kadáverov sú ale pre niektorých chovateľov problémom. V minulosti štát preplácal aspoň časť nákladov na likvidáciu, dnes už ale neprispieva vôbec.

„Aj kauza okolo poľského mäsa nám ukázala, aké je toto dôležité. Pretože, poviem to otvorene, poľnohospodár niekedy dá radšej to zviera niekam na poľský bitúnok, kde mu poľský obchodník za to zaplatí 100 eur a zoberie to do Poľska, ako by mal zaplatiť na likvidáciu v kafilérii 400-500 eur,“ myslí si predseda SPPK Emil Macho.

Podľa niektorých farmárov sa ale podobné praktiky vyskytujú aj na slovenských bitúnkoch.

„Videl som na bitúnku choré aj uhynuté zvieratá. Aj som videl, ako vezú uhynuté vykrvené zviera na bitúnok. A robí sa to len preto, že na Slovensku farmári nedostávajú od štátu nič na likvidáciu v kafilérii. Keby to štát preplácal, chovatelia by nemuseli špekulovať,” uviedol Martin Konečný, chovateľ z Hornej Krupej.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o podobných praktikách nevie. Prispievať na likvidáciu kadáverov sa zatiaľ nechystá.

„Zavedenie pomoci závisí od rozpočtových možností rezortu a jeho zámerov v oblasti podpory jednotlivých sektorov, pričom rozhodujú priority sektora. Slovenská republika v súčasnosti nedisponuje schémou štátnej resp. minimálnej pomoci na odstránenie a likvidáciu mŕtvych hospodárskych zvierat,“ dodal hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.

Podľa neho nie je vylúčené, že takúto štátnu pomoc zavedieme v budúcnosti, v rámci budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020.

„Podľa našich prepočtov by to vyšlo asi milión eur ročne. Treba to však doriešiť, aby farmári boli motivovaní likvidovať kadávery v kafilériách,“ dodal Emil Macho.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
4. marec 2019 20:29

konečne agenda, ktorá je o niečom čo pomôže všetkým r o ľ n í k o m (“malým či veľkým”), ktorí to myslia s poľnohospodárstvom vážne !!! Treba začať riešiť aj jednoduchšie veci, ktoré nie sú až tak náročné na štátny rozpočet …keď sa už napríklad ušetrilo na počte pracovísk… Celý komentár »

Jano
Jano
5. marec 2019 6:24

Ked chcem, alebo musim odporazit kozu pre domacu potrebu a potrebujem ju odpisat v CEHZ, musim kafilerke zaplatiť 50€!!! Za to kupim dalsiu kozu. Je ten poplatok realny?! Nie, iba likvidacny, lebo kafilerka ma aj za pomoci statu, monopol a robi si s cenami, co chce

SHR
SHR
24. august 2020 10:43
Odpoveď na  Jano

Predtým sme platili za odvoz 0,50eur za kg a keď zvýšili tú sadzbu na 50 eur povedal šofér že mal aj taký prípad že musel za mačku prejsť aj 100 km

Farmárka
Farmárka
5. marec 2019 7:43

Že vzdialenosť nie je problém? Asi by bolo fajn nechať počas čakania na kafilerku (týždeň nie je vôbec nereálna doba) v horúcom lete uhynuté zviera pred vstupom do ministerstva. Vôbec netreba chodiť na farmy ani preč z Bratislavy. Skúste sa opýtať, ako dlho čakajú na kafileriu kone utratené na dostihoch… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
5. marec 2019 10:12

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora presadzuje finančnú podporu na odstraňovanie a likvidáciu živočíšnych vedľajších produktov (kadáverov) formou štátnej pomoci, na úrovni minimálne 80 eur/tona kadávera, tak, ako bolo dohodnuté na stretnutí s podpredsedom SPPK pánom Štefčekom a pánom Orčíkom koncom minulého roka. Na rokovaní s ministerkou Matečnou dňa 21.02.2019 sme… Celý komentár »

G.S.
G.S.
5. marec 2019 19:03

Pán Artim , ale prepočítajte si tu minimálnu cenu 50 € na váhu napríklad kadáverov po zabíjačke ovce. Máte 10-15 kg za cenu 50 €. A to vám vychádza 500- 750 €/t. No nie je to skvelý biznis? Ja viem, že veľký so zmluvou platí menej ale toto je reálna… Celý komentár »

Valibuk
Valibuk
5. marec 2019 20:20

Pán G.S. Keď brat počul, krútil hlavou… To už ste skutočne nevedeli sem uviesť pre porovnanie tú cenu v ČR?! Prípadne ak niekto vie, koľko je ten poplatok v krajinách ako Rakúsko, Dánsko, Poľsko, Holandsko, Nemecko? Koľko je tam dotácia?

G.S.
G.S.
5. marec 2019 20:47

Valibuk, ak to nedokážeš nájsť sam, tak tu je napríklad cenník Asavet za rok 2018 http://www.asavet.cz/spolecne/download_soubor.php?ids=35&lang=cz&p1= . Cena je zhruba na úrovni 9,8 Kč/kg + DPH. Takže za tých 10 kg z ovce by som zaplatil 120 Kč aj s DPH a porovnaj si to s našou ľudovou sadzbou 50€… Celý komentár »

Ruth Ben
Ruth Ben
24. august 2020 0:47

Ahojte všetci. Som tu, aby som potvrdil, ako som dostal pôžičku od pani Valeria Ali, keď som niekoľkokrát požiadal od rôznych požičiavateľov pôžičiek, ktorí mi sľúbili pomoc, ale nikdy mi pôžičku neposkytli. Kým ma môj priateľ nezoznámil s pani Valerijou Ali, ktorá mi sľúbila pomoc a skutočne to urobil tak,… Celý komentár »