Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repka. Pokles produkcie u najvýznamnejších exportérov

Repka. Pokles produkcie u najvýznamnejších exportérov
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky hlavne ku koncu týždňa posilnila na oboch nami sledovaných burzách. Pre burzu v Budapešti je to nárast o asi 4 percentá. Od začiatku mesiaca došlo k nárastu ceny o viac ako 12 percent. Burza Euronext zaznamenala rast za posledné 4 dni /29. týždňa/ asi o 6,5 percenta. Od začiatku mesiaca ceny narástli o rovnaké percento ako na burze BET.

Rapídny nárast je spôsobený omnoho slabšími očakávaniami produkcie repky ako sa predpokladalo. Rok 2010 sa bude pravdepodobne celosvetovo niesť v znamení deficitu v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Zmeny hlásia hlavní exportéri – Nemecko a Francúzsko, korekcie smerom nadol poukazujú na horšiu úrodu aj v Maďarsku a Taliansku. Medzi ďalšie krajiny, ktoré budú mať tento rok nižšie úrody patrí Ukrajina ( daždivé počasie), Rusko (sucho) a Kanada (menšie plochy osiatia). Jedine Austrália ako druhý najväčší exportér hlási dobré podmienky a priaznivý vývoj. Počíta sa tu s výbornou úrodou, hlavne ak vývoju rastlín dopomôže dážď.

V najbližších týždňoch sa kladný cenový vývoj repky pravdepodobne nezastaví, pretože slabé vyhliadky úrody spolu s rastúcim dopytom po palive, kurz euro-dolár, ako aj rastúci záujem o rastlinný olej tomu nenasvedčujú. Začiatok žatvy a zmenšujúce sa stavy reálnych zásob v najbližších týždňoch hovoria tiež o podobnom vývoji.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments