Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Rekordy v cenách repky nemusia byť posledné

Rekordy v cenách repky nemusia byť posledné
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky na nami sledovaných burzách posilňuje napriek prepadu cien, ktorý nastal 16. novembra vplyvom vyberania ziskov. Burza EURONEXT poklesla k 16.11 o viac ako 16,5 eur. Koniec mesiaca už ale uzatvárala v zelených číslach. Koniec mesiaca november uzatvárala spomínaná burza s najvyššou cenou od júla 2008. Za mesiac november si repka pripísala zisk viac ako 6 percent. Rast cien repky pokračoval aj v mesiaci december. Cena tejto komodity na burze Euronext vzrástla o viac ako 6 percent ( 30,25eur). V zelených číslach sa pohybovali aj ceny na burze BÉT, kedy od začiatku mesiaca december došlo k rastu ceny repky o viac ako 7 percent, v porovnaní so začiatkom mesiaca november ide o rast skoro 16 percent.

Pretrvávajúce problémy so zásobovaním touto komoditou, ako aj nižšie osevné plochy pre nový hospodársky rok ovplyvnili aj burzu Viedni. Tu cena stúpla k 15. decembru oproti začiatku mesiaca o 25 eur za tonu.

Ďalším signálom rastu cien je zníženie plochy výsevu repky tak v Nemecku, ako aj na Ukrajine. Podľa aktuálnych údajov osiali v Nemecku o 1,5 percenta hektárov menej (1,447 mil.) oproti minulému roku. Na Ukrajine dosiahol medziročný prepad osiatych plôch 27 percent – 1,03 mil. hektárov.

Podľa USDA by sa mala produkcia repky vo svete pohybovať na úrovni 58,4 mil. ton – zníženie o 4% oproti minulému roku. Oil Worl predpokladá celosvetovú produkciu na úrovni 57,8 mil. ton, čo je o 2,5 mil. ton menej, ako predpovedal minulý mesiac.

Aktuálne prognózy európskych spoločností hovoria o znížení produkcie tejto komodity v EÚ o 4-6 % oproti minulému roku. Coceral predpokladá úrodu pre krajiny EU-27 vo výške 20,5 mil. ton, Oil World 20,4 mil. ton a USDA hovorí o znížení úrody oproti minulému roku o 1,3 mil. ton na 20,3 mil. ton.

Prognóza vývoja cien repky je naďalej stúpajúca. Vplyv zníženej produkcie, stavu zásob, ceny ropy, vývoja dolára, ako aj dopytu po rastlinnom oleji ju podľa odborníkov nenechajú spadnúť. Všetky tieto faktory spôsobia do konca roka tlak na cenu. Začiatkom roka ožije znova dopyt zo strany spracovateľov, i keď sa predpokladá obmedzená ponuka. Cenu bude diktovať naďalej prognóza, ako aj poveternostné a rastové podmienky novej úrody.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments