Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Regenerácia pšenice po zime

Regenerácia pšenice po zime
insert_photo4 x Agrobiosfer

Pšenica ozimná je u nás najpestovanejšou obilninou a z pohľadu agronóma sa jej venuje väčšia pozornosť ako iným plodinám. V minulom roku sa pšenica ozimná pestovala na výmere približne 370 000 hektárov. Po skončení zimy je veľmi dôležité, aby porasty pšeníc rýchlo zregenerovali na začiatku vegetácie svoju oslabenú koreňovú sústavu.

Výživa a stimulácia – prvý krok k úspechu

Prvým zásahom do porastov pšenice je regeneračné hnojenie dusíkom, ktoré by malo byť prispôsobené stavu porastu. Dávku dusíka volíme v rozpätí od 30 – 60 kg/ha a najvhodnejším hnojivom je liadok vápenatý. Z pohľadu stimulácie je vhodné v čase začiatku odnožovania zasiahnuť do porastu cielenou prírodnou stimuláciou a zregenerovať a naštartovať fungovanie koreňov. Preto odporúčame použiť prípravok na báze morských rias s vysokým obsahom fosforu Alga 300++P v dávke od 0,7 – 1 l/ha v závislosti od stavu porastu. Túto aplikáciu je možné spojiť s aplikáciou 10 – 14 % roztoku močoviny.

Výhody použitia sú nasledovné:

–          regenerácia a obnova koreňov

–          podpora rastu koreňov a jemného koreňového vlásnenia

–          podpora odnožovania

–          prírodná výživa porastu

–          silná protistresová ochrana (sucho, chlad, zamokrenie, zasolenie)

 Za účelom zvýšenia účinnosti prípravkov na báze morských rias, v tomto prípade s Alga 300++P, odporúčame kombináciu s prípravkom SoftGuard++. Tento prípravok pôsobí ako prevencia voči hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám a zároveň má stimulačný a protistresový účinok. Dôkazom synergického účinku sú výsledky dosiahnuté v minulom extrémnom roku 2012. V tabuľke č. 1 je vidieť, že po aplikácii prípravku Alga 300++P na pšenicu sa navýšenie úrody pohybovalo od 0,6 – 0,85 t/ha. Synergický účinok prípravku SoftGuard++ bol overený v pokuse s jačmeňom jarným. Výsledky sú v tabuľke č. 2. Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte našu web stránku www.agrobiosfer.sk .

Tab. 1 Výsledky poloprevádzkového pokusu, Bartranz Buzica, pšenica (2012)

Tab. 2 Výsledky poloprevádzkového pokusu, lokalita Vígľaš, jačmeň – Sebastian (2012)

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér Agrobiosfer, s.r.o.
Zdroj obrázku: 4 x Agrobiosfer

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments