Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Reakcia ministerstva na nespokojnosť ovocinárov, zeleninárov a vinohradníkov

Reakcia ministerstva na nespokojnosť ovocinárov, zeleninárov a vinohradníkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pestovatelia sa môžu podieľať na riešení problémov v komoditných radách. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na piatkové stanovisko troch pestovateľských zväzov.

MPRV podľa vyjadrenia svojho odboru komunikácie a marketingu “robí všetko preto, aby sa napĺňalo Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2020 až 2024, kde jedným z cieľov je aj dosiahnutie potravinovej sebestačnosti, a to najmä zvýšením produkcie domácich potravín”.

“Agrorezort zriadil pre jednotlivé komodity komoditné rady, ktoré sú poradnými orgánmi ministra. Rokovania sa riadia štatútom komoditných rád. Medzi jej činnosti patrí sledovanie a hodnotenie situácie na trhu v daných sektoroch, monitoring cien, ako aj rokovania o návrhoch a podnetoch členov daných komoditných rád,” spresnilo MPRV SR.

Členmi komoditných rád sú podľa agrorezortu aj zástupcovia Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska, Ovocinárskej únie SR a Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, kde majú možnosť sa spolupodieľať na riešení aktuálnych problémov.

Jozef Šumichrast, riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska v spoločnom stanovisku s Ovocinárskou úniou SR a Zväzom vinohradníkov a vinárov Slovenska v piatok informoval, že pestovatelia zeleniny, zemiakov, ovocia a viniča očakávajú od MPRV SR riešenia. Tie podľa pestovateľských neprichádzajú, a preto uvažujú o ukončení pestovania.

“So znepokojením musíme konštatovať, že viacerí pestovatelia vážne uvažujú o ukončení pestovania niektorých druhov zeleniny a ovocia, vinohradníci reálne zvažujú, že začnú klčovať vinohrady. Je to dôsledok nejasných pravidiel pri integrovanej produkcii, nedostatočnej vnútroštátnej podpory na organizácie výrobcov, nedofinancovanie operačných programov, a taktiež otázniky okolo štátnej pomoci,” dodal Šumichrast.

 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
anton julény
anton julény
4. september 2020 21:55

“robí všetko preto, aby sa napĺňalo Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2020 až 2024, kde jedným z cieľov je aj dosiahnutie potravinovej sebestačnosti” takéto slová sú cynické a sú výsmechom ostatných súčastí rezortu, lebo na takúto kritiku reagujú skoro okamžite, na pozemkové úpravy už nereagujú odkedy sú vo vláde… Celý komentár »