Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Rast cien pšenice na svetových burzách pokračuje

Rast cien pšenice na svetových burzách pokračuje
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Mesiac november bol pre pšenicu mesiacom stabilizácie, kedy sa burzy po dni vyberania ziskov ku koncu mesiaca dostali približne na úroveň hodnôt zo začiatku novembra. Burza EURONEXT pre termíny obchodovania január posilnila o takmer 3 percentá, kedy od 16. novembra jej hodnota vzrástla o 14 eur za tonu. Cena stúpala i prvé dva týždne aktuálneho mesiaca a k 17. decembru dosiahla hodnotu 236,25 eur za tonu. Od začiatku novembra ide o nárast o 5,5 percenta.

Burza CBOT ku koncu novembra síce oslabila, ale od začiatku decembra je vidieť stúpajúci trend cien, ktoré posilnili o viac ako 14 eur pri zmene termínu dodania z mesiaca december na marec.

V mesiaci november burza v Budapešti posilnila o 3220 HUF (11,7 eur), v mesiaci december sa zmenil termín dodania na august 2011 a cena stúpla o 2500 HUF (9,1 eur za tonu). Momentálne sa cena pohybuje na úrovni 200 eur za tonu.

Ceny pšenice sa v mesiaci november v Rakúsku stabilizovali. V mesiaci december je ale vidieť výraznejší nárast cien. Burza vo Viedni priniesla zhodnotenie v závislosti od kvality produkcie v intervaloch 19 až 24 eur za tonu.

Export do krajín tretieho sveta z Európskej únie sa od začiatku hospodárskeho roka navýšil. Kŕmna pšenica sa exportuje prevažne z Veľkej Británie, čo vplýva na cenu, ktorá sa prispôsobila medzinárodným trendom.

Rast cien pšenice je ako dôsledok situácie v Rusku, na Ukrajine a Kazachstane. Podľa správy USDA sa produkcia v Rusku v roku 2010 pohybuje o 20 mil. ton pod produkciou minulého roka a dosiahla len 42 mil. ton. Ruská vláda rozšírila zákaz vývozu do 30.6.2011 a preto sa jej stihlo vyviesť o viac ako 15,5 mil. ton menej, ako minulý rok. To samozrejme ovplyvnilo exportný potenciál ostatných štátov.

Podobný vývoj je aj na Ukrajine, kde taktiež v vplyvom počasia došlo k poklesu produkcie pšenice o 3,5 mil. ton, oproti minulému roku. Ukrajina z obavy nárastu inflácie taktiež obmedzila vývoz.

Situáciu vo svete charakterizujú obavy z kvality produkcie V Austrálii je podľa odborníkov až 30 percent úrody ohrozenej znížením kvality. Podľa analýzy agentúry ABARE sa bude produkcia pohybovať v rekordných číslach, utrpí ale jej kvalita.

Teplé a suché počasie v Argentíne, ako aj iných významných pestovateľských častiach južnej Ameriky podporuje špekulácie ohľadne zníženia produkcie v tejto časti sveta. Vyhliadky sú ale dobré, pretože sa predpokladá ochladenie a zrážky.

Medzinárodný import očakáva v najbližšej dobe osvieženie. Čína, Egypt, Jordánsko, Japonsko a iné krajiny sú pripravené na nákup tejto komodity a ako exportér prichádza do úvahy aj Európa, čo môže mať znova pozitívny vplyv na rast jej cien.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments