Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Rakúsko zostáva veľkým vývozcom i dovozcom obilia

V priebehu desiatich rokov stúpol dovoz obilia do Rakúska osemnásobne. Kým v agrárnom roku 2001/02 sa ho doviezlo do krajiny 154.000 ton, v roku 2011/12 jeho import stúpol na 1,29 milióna ton. Svetový agrárny rok sa začína 1. júla a trvá do 30. júna.

V rovnakom období sa vývoz obilia z Rakúska zvýšil z 831.000 ton na 1,32 milióna ton. Rakúsko vyváža hlavne vysoko kvalitné tovary, kým najmä z východnej Európy dováža lacnú pšenicu na priemyselné spracovanie. Združenie výrobcov energie z biomasy produkuje z neho biopalivo Fibel.

Za desaťročie prudko vzrástlo priemyselné spracovanie obilia na škrob, biopalivá a iné podobné produkty, kým jeho spotreba vo výžive obyvateľstva stúpla len mierne.

V Rakúsku sa ročne spotrebuje priemerne 5,34 milióna ton obilia. Z neho sa na výkrm úžitkových zvierat vyčleňujú takmer 3 milióny ton. V potravinárskom priemysle sa spracúva vyše 700.000 ton a takmer 975.000 ton kupujú iné odvetvia priemyslu.

Minister pôdohospodárstva a ochrany životného prostredia Nikolaus Berlakovich chce od jesene zvýšiť podiel biopaliva v pohonných látkach z terajších vyše 5 na 10 %. Minister tvrdí, že konkurencia medzi tanierom, válovom a benzínovou nádržou nejestvuje.

Informovala o tom agentúra APA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments