Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

Rakúska firma Biogest získala zákazku na bioplynovú stanicu v SR

Rakúska firma Biogest získala zákazku na bioplynovú stanicu v SR
insert_photoFarmtec - Bioplynová stanica Agro Liboměřice

Dolnorakúska firma Biogest získala prvú zákazku na stavbu poľnohospodárskej bioplynovej stanice na Slovensku.

Veronika Zacharová z firmy Biogest Energie-und Wassertechnik GmbH spresnila, že nové zariadenie na severovýchodnom Slovensku bude mať výkon 1 MW a plnené bude rastlinnou biomasou, hnojovicou a pevným hnojom. Podľa dohody sa neskôr výkon zariadenia zvýši na 2 MW.

“Vyrobená elektrická energia bude dodávaná priamo do siete a dokáže prúdom zabezpečiť 2000 domácností. Vzniknuté teplo bude využité na ich vykurovanie,” uviedla Zacharová.

Na výstavbu bioplynovej stanice použije spoločnosť vlastnú technológiu Power-Ring, ktorá preukazuje rad výhod z hľadiska energetickej efektívnosti a bezpečnosti prevádzky. Generálnym dodávateľom technológie je špecialista na poľnohospodárske stavby, firma Farmtec.

Podľa slov Zacharovej medzi Rakúskom a Slovenskom pretrváva v otázkach ochrany ovzdušia a obnoviteľných zdrojov energie (OZE) viac rokov úzka spolupráca. Každoročne sa zástupcovia zainteresovaných ministerstiev stretávajú na odbornom podujatí Rakúske energetické dni. Rovnako to bolo minulý mesiac v Bratislave, kde o zintenzívnení energetických partnerstiev diskutovali minister životného prostredia SR Viliam Turský, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga a rakúsky minister životného prostredia Niki Berlakovich. Na podujatí sa prezentovali viaceré rakúske spoločnosti zamerané na technológie OZE vrátane firmy Biogest.

Bioplyn ako obnoviteľný zdroj energie má okrem technologických aj ekologické a ekonomické výhody. Biogest jeho využívaním prispieva k ochrane ovzdušia a redukuje sa tak závislosť krajiny od dovozu energie zo zahraničia. Výroba bioplynu vzhľadom na použité substráty v rámci produkcie energie z rastlinného odpadu je flexibilná a porovnateľná s výkonom nap. veterných zariadení.

Inžinierska firma Biogest pôsobí v segmente OZE a čistenia odpadových vôd. Otvorila si už kancelárie v Česku, Maďarsku a Rumunsku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Farmtec - Bioplynová stanica Agro Liboměřice

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
10. jún 2010 9:39

Chcem sa autora článku spýtať čím prispieva biostanica
k ochrane ovzdušia.