Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Prvý na Slovensku zoznámil dojnice s robotmi. V sobotu navždy odišiel

Prvý na Slovensku zoznámil dojnice s robotmi. V sobotu navždy odišiel
insert_photoautor

Vizionár a pritom praktik. Taký bol Miroslav Polc, ktorý na pomedzí okresov Prievidza a Partizánske vytvoril úspešný šesťsto hektárový poľnohospodársky podnik. Široká štruktúra výroby spoločnosti PORS, s. r. o. je zameraná od produkcie osív, cez výrobu surového kravského mlieka, až po pestovanie cukrovej repy. Sú príkladom toho, ako má vyzerať profesionálna rodinná farma. Jej zakladateľ Miroslav Polc, v sobotu, po dlhej chorobe, vo veku 66 rokov, odišiel.

Prievidzský región tak v priebehu dvoch rokov stratil druhého významného agromanažéra. V lete roku 2019 to bol Daniel Leitman z neďalekej obce Koš, ktorý sa zameriaval napríklad na špeciálnu rastlinnú výrobu a po vstupe do Európskej únie začal s produkciou surového kravského mlieka. Založenie mliečnej farmy na zelenej lúke je doteraz ojedinelým zjavom, ktorý slovenské poľnohospodárstvo v ostatných rokoch nepamätá.

Investoval v období, keď iní zvažovali skončiť s výrobou

Miroslav Polc takisto choval hovädzí dobytok. A tiež bol výnimočný. Ako prvý v republike sa neobával zveriť dojnice do opatery dojacích robotov. Presne pred desiatimi rokmi médiá s úžasom informovali, že kravy v Oslanoch doja roboty. Výnimočné zariadenia, ktoré dokážu s dojnicou komunikovať prostredníctvom výpočtovej techniky a často odhadnúť jej potreby lepšie, ako samotný človek. Aj vďaka tomu sa na okraji prievidzského regiónu, po nasadení nového systému dojenia zvierat, prudko zvýšila úžitkovosť a skrátila sa aj doba od otelenia, po opätovnú teľnosť kráv.

Príklad Miroslava Polca nasledovali ďalší, aj keď o masívnom rozšírení robotického dojenia zvierat hovoriť nemôžeme. Mliečny sektor sa začal zmietať v niekoľkých krízach a každá investícia bola manažmentom v prvovýrobe mlieka dôsledne hodnotená. O to viac je potrebné oceniť odvážne kroky Miroslava Polca.

Samotné spustenie dojacích robotov do prevádzky realizoval len necelé dva roky po najväčšej mliečnej kríze v odvetví, keď nákupná cena surového kravského mlieka padla na úroveň 14 centov za kilogram. Pokrývala tak len z tretiny výrobné náklady.

Miroslav Polc to riskol. Investoval, v slovenských pomeroch na relatívne malej farme, stotisíce eur do nových technológií, ale aj stavebných investícií, aby kravám v Oslanoch poskytol perspektívu. Pokiaľ iní rušili výrobu alebo škrtili výdavky, on išiel presne opačným smerom. A spravil dobre! Toľko kusov dobytka, ako tam chovali pred desaťročím, nájdeme na ich hospodárskom dvore aj dnes. Len s vyššou úžitkovosťou a kvalitou stáda.

Miroslavovi Polcovi neboli vzdialené takéto rozhodnutia. Na poľnohospodárstvo sa pozeral komplexne a s perspektívou budúcich rokov. Uvedomoval si, že ani horná Nitra nie je oblasťou, ktorá bude dlhodobo chránená pred dlhotrvajúcimi suchami. Hovoril preto napríklad o potrebe vybudovania zberovej nádrže, ktorú bude napĺňať prebytočná voda z ich prepadového kanála a potoka. Takýto objekt by dokázal v prípade potreby zavlažovať približne 50 hektárov tamojšej pôdy.

Pri našom poslednom spoločnom stretnutí na podniku v Oslanoch sníval aj o založení ovocného sadu. Vzápätí však poznamenal, že naplnenie tohto sna už nie je jeho úlohou. Ozrejmil, že konečné rozhodnutie je na jeho dvoch dcérach a ich manželoch, ktorým vedenie farmy zveril.

Jedna z dcér sa našla v zootechnike, druhá rieši v PORS Oslany ekonomické otázky. Zaťovia si podelili oblasť ekonomiky, rastlinnej výroby a poľnohospodárskej techniky. Miroslav Polc si vychoval svojich nástupcov z radu svojich najbližších.

V regióne bude chýbať

Životopis každého z nás píšu naše rozhodnutia. Miroslav Polc dokázal za pár rokov vytvoriť životaschopnú farmu, ktorá poskytla perspektívu jeho najbližším. Spojila rodiny jeho dcér, dnes, žiaľ, už len k napĺňaniu odkazu ich otca.

Ten je pritom jednoduchý, no komplexný zároveň. Znel by asi takto: „nebáť sa pustiť aj do neprebádaných ciest a hľadať najmä možnosti, ako niečo ide a nie, ako sa to nedá.“

Miroslav Polc bude chýbať všetkým produkčným a moderným poľnohospodárom v regióne, no najmä jeho dvom dcéram a synovi.

Rozlúčenie s Miroslavom Polcom sa uskutoční 30. júna 2021 v Oslanoch. Od 15.00 omšou v miestnom kostole a od 16.00 poslednou rozlúčkou v tamojšom Dome smútku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments