Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Prognózy úrod pšenice klesajú a začali i ceny

Prognózy úrod pšenice klesajú a začali i ceny
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Pšenica prvé tri týždne v mesiaci september na všetkých burzách stúpala, posledné dni ale výrazne oslabila. I preto burza Euronext poklesla oproti začiatku mesiaca o 9 percent. Najvyššiu úroveň dosiahli ceny v 37. týždni, keď boli o 25 eur vyššie, ako v závere mesiaca september. Podobný trend mala i burza CBOT , ktorá na konci mesiaca pre decembrové termíny oslabila o viac ako 10 eur. Ukončila teda mesiac s poklesom približne 5 percent. Pšenica na burze BÉT zhodnocovala až do polovice mesiaca a to o približne 7 percent, záver septembra ale ukončila s rastom len na úrovni 1,5 percenta.

Coceral obilninové združenie upravil septembrovú prognózu úrody pšenice pre Európsku úniu o približne 5,4 mil. ton smerom nadol, oproti svojej júnovej predpovedi (z 132,22 pokles na 126,81 mil. ton). Predpoklad zníženia produkcie pri všetkých obilninách je 20 miliónov ton, oproti minulému roku. Napriek tomu by mal vzrásť export a to z približne 25 miliónov ton na 28 miliónov ton.

Strategie Grains počíta s väčšou produkciou, 127,2 mil. ton, ale zároveň poukazuje na problém kvality. Vplyvom daždivého počasia bude podľa tejto agentúry len polovica produkcie vhodná na potravinárske účely. Vlani to bolo 66 percent, predvlani až 68 percent.

Copa-Cogeca postavila svoju prognózu mäkkej pšenice na podobných číslach, keď predpovedá 126,4 mil. ton, čo je o 2 mil. ton menej, ako minulý rok.

Poklesy predpovedí produkcie pšenice zo strany viacerých agentúr a obavy o úrodu vo veľkých pestovateľských krajinách nijako nenasvedčujú tomu, že by mala cena pšenice klesať. Naopak, ak sa tieto správy potvrdia, cena by mala znova rásť z obavy nad nedostatkom množstva ako aj kvality tejto komodity.

Európsky export bude musieť v nasledujúcich mesiacoch čeliť silnej konkurencii zo strany USA a Kanady. Experti zo zámoria navýšili potenciál pre export tak pre USA ako aj pre Kanadu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments