Producenti vajec na alternatívne chovy nestihnú prejsť
Zahraničné reťazce plánujú od roku 2025 uvádzať na trh len vajcia z alternatívnych chovov. Vajíčka z klietkových chovov by sa tak na pulty už ani na Slovensku v predajniach dostať nemali. Naši producenti však už teraz upozorňujú, že chovy modernizovať nestihnú.
„Takýto tlak na predaj vajec z podstieľkových a voľných chovov zo strany reťazcov nemá opodstatnenie, pretože spôsob chovu nosníc neovplyvňuje kvalitu a zloženie vajec. Na to má vplyv krmivo,“ skonštatoval predseda Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
Na Slovensku je asi 80-percent zo všetkých chovov práve klietkových. V uplynulých rokoch prešli modernizáciou a pretransformovali sa na obohatené klietky.
“Predchádzajúca modernizácia trvala asi 11-rokov. My ako chovatelia chceme ďalej prerábať technológie, ale bohužiaľ, keď mám tú technológiu na 20-rokov, tak ju mám po siedmych rokoch vyhodiť?“ pýta sa Ladislav Birčák zo spoločnosti Novogal. Tá patrí k najväčším slovenským dodávateľom vajec.
Podľa producentov vylúčenie predaja vajec z klietkových chovov môže spôsobiť to, že Slovensko už v produkcii vajíčok nebude sebestačné. Ide pritom o jednu z mála komodít, v ktorej sebestačnosť dosahujeme na 90 až 100-percent. Ďalším efektom môže byť likvidácia chovov a zvýšenie cien, keďže vajcia z alternatívnych chovov sú drahšie.
„Ide o celoeurópske záväzky reťazcov z dôvodu kvality a humánnosti chovu, ktoré odkomunikovali s dostatočným predstihom pre všetkých producentov vajec v Európe. Dokonca v starých členských krajinách EÚ pristupujú viaceré reťazce k tomuto kroku už v roku 2023, kým farmári na Slovensku majú čas sa pripraviť na tento krok až do roku 2025,“ uviedol v reakcii Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.
Chovatelia hovoria o roku 2032
Slovenské reťazce nateraz deklarujú, že vajcia z klietkových chovov budú na trh uvádzať aj naďalej.
„Keďže uprednostňujeme vajcia z legálneho slovenského chovu, k zmene dodávateľa prikročíme až potom, keď i na Slovensku bude v dostatočnom objeme zabezpečená výroba vajec z podstieľkového chovu,“ vyjadril sa Martin Katriak zo Zväzu obchodu SR.
Chovatelia za ideálny termín na modernizáciu považujú rok 2032. Vtedy by aj nedávno modernizované technológie malo význam opäť modernizovať. V minulosti na modernizáciu získali aj podporu štátu, tú do budúcnosti sľúbenú nemajú. Rokovania s rezortom zatiaľ prebiehajú.
„Aj v súčasnosti sa zaoberáme rozšírením možnosti podpory v ďalšom období. Žiadna legislatíva však nezakazuje predaj vajec z klietkových chovov ani samotné klietkové chovy nosníc, rezort teda nevidí opodstatnenie na to, aby boli vajcia z klietkových chovov vylúčené z predaja,“ uzavrel Daniel Hrežík z tlačového odboru MPRV SR.
Prechod na alternatívne chovy nosníc vyjde chovateľov asi 9-eur na jednu nosnicu. Na Slovensku ich máme asi 3 milióny, v klietkových chovoch ich je vyše 80-percent. Náklady sa tak môžu vyšplhať asi na 30 miliónov eur. Ďalšie prostriedky sú potrebné na modernizáciu odchovní.