Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Prístup k užívaniu pozemkov sa má zjednodušiť

 Prístup k užívaniu pozemkov sa má zjednodušiť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prístup menších farmárov k pozemkom by sa mohol zjednodušiť. Počíta s tým novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov Mosta-Híd a SNS, ktorú parlament posunul do druhého čítania.

Poslanci predloženou novelou reagujú na platnú legislatívu od 1. mája tohto roka a ku ktorej boli podľa nich búrlivé reakcie najmä zo strany menších farmárov, ktorí užívali náhradné pozemky. Preto navrhujú zmeny.

„Návrh zákona je reakciou na požiadavky praxe tak, aby náhradné pozemky užívané aj po strate platnosti rozhodnutia o vyčlenení náhradných pozemkov z dôvodu prechodu alebo prevodu pôvodného pozemku boli užívané na základe právneho titulu, ktorým bude nové rozhodnutie okresného úradu, pozemkového a lesného odboru,“ zdôvodnil v pléne jeden z predkladateľov novely Peter Antal (Most-Híd).

S cieľom zjednotiť prístup k nájmu poľnohospodárskych pozemkov sa za pozemok má považovať aj jednotlivý spoluvlastnícky podiel k poľnohospodárskemu pozemku.

„Potrebné je aj odstrániť situáciu, keď bolo možné v určitých prípadoch predlžovať užívanie pozemku do konca roka na úkor vlastníka. V prípade užívania pozemku bez nájomnej zmluvy, ak ide o neprístupný pozemok alebo ho nie je možné racionálne využívať, zákon neumožňoval postupovať formou podnájomného pozemku. Zmena zákona má umožniť riešiť aj takéto, v praxi pomerne časté situácie,“ uvádzajú poslanci.

Zákon doteraz neumožňoval ani novým vlastníkom pozemkov, ako napríklad dedičom či kupujúcim, pokračovať v užívaní doterajšieho náhradného pozemku, ku ktorému vznikol podnájomný vzťah.

„Navrhovaná zmena umožní pri prechode alebo prevode všetkých nehnuteľností nadobúdateľovi požiadať okresný úrad o vydanie rozhodnutia a zaevidovanie takejto zmeny v osobe užívateľa podnájomného pozemku. Týmto sa zrovnoprávni postavenie dedičov alebo kupujúcich pri podnájomných pozemkoch,“ doplnili poslanci v dôvodovej správe.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ld
ld
19. september 2018 8:44

Je to už 5 novela za posledné tri roky – to hovorí o tom v akom stave je zákon 504/2003 Z.z. – zaujímavá bola aj rozprava. Ja by som odporučil zákonodarcom keby zastupovali tých farmárov, ktorí sa nemôžu dostať k pôde aj viac rokov, nepomáha okresný úrad zákon 220, nepomáha… Celý komentár »

Robo
Robo
20. september 2018 19:45

Do zákona je potrebné zaviesť aj navýšenie nájmu o ročnú mieru inflácie tak, ako to platí pri prenájme od SPF. Prečo by mal byť vlastník pozemku diskriminovaný, navyše keď SPF ani vlastníkom nie je a pozemky má iba v správe ?

realista
realista
21. september 2018 10:24

re „Robo“ – nič Vám nebráni aby ste uvedené ustanovenie zapracoval do nájomnej zmluvy, na to netreba zákon – otázne je či s Vami niekto takú zmluvu podpíše a či o Vašu pôdu bude mať aj niekto záujem…

Robo
Robo
21. september 2018 19:54

Re „Realista“ – Isteže by som to tam dal, ale môžem až v roku 2025, keď skončí platnosť zmluvy uzatvorená predošlými majiteľmi. A prečo by nedal 35-40€/ha miesto doterajších 30, keď iba priama platba na plochu v znevýhodnenej poľnohospodárskej oblasti je 250€/ha ?

Jaro
Jaro
21. september 2018 21:27

Pôda musí byť toho kto ju vlastní a ten môže rozhodovať nie toho kto ju obrába (ako žena) tak vlastník má smolu

realista
realista
21. september 2018 22:08

re „Robo“ – zvyšovanie nájomného je síce pekné – ale pozor na ustanovenie, a to je v zákone, že v prípade „neúrody“ Vám defacto nemusí vyplatiť nič – toho by som sa viac b á l pri súčasnom korporátnom poľnohospodárstve….a za to by som l o b o v a… Celý komentár »

jm
jm
22. september 2018 1:33

Nedá mi zareagovať na predošlé príspevky. Za 1. Nie je pôda ako pôda .Každá má svoju bonitu a plus nejaké výhody ako sú napríklad závlaha prístupnosť a podobne. Ak na danom pozemku nedokážete vyrobiť vyšší zisk jednoducho sa nedá zaplatiť vysoký nájom. Totiž spomínaná výška nájmu je možno v SPF.… Celý komentár »

Anonym
Anonym
22. september 2018 9:07

Čo ti vraví veta „riziko ponikania“!!!Ak sa ti urodí vzpomenieš si na vyšší nájom??Asi nie?Ak si zaplatíš dovču a budě špatné počasie tak podľa toho ako ti to myslí by ti mala CK vrátiť penieaze???Mal si zostať v JRD

jm
jm
23. september 2018 10:56

Čo keby si si vysúkal rukávy a vyskúšal to na vlastnej koži ak vidíš podnikanie v agrosektore tak výhodný biznis … ono by bolo najlepšie asi keby celá podpora šla priamo na účet vlastníka pôdy podľa vlastnenej výmery ,však pán múdry. Pre mňa je zaujímavá vec , a to o… Celý komentár »

Yxc
Yxc
23. september 2018 13:01

Samozrejme, že by to bolo najlepšie. V štátoch západnej Európy je úplne bežné, že podpora na Ha je rovnaká, alebo nižšia, ako nájomné.

Anonym
Anonym
24. september 2018 16:01

Jm ak by sa odněchcelo robi´t z akéhokoľvek príčiny na prenajatom tak je treba po vašom vzore na to zrobiť dotačný program a vlastníkovi platiť dotácie že na pode nerobí ako to mátě aj vy!Polia a príroda si oddychně a budě ma´t čas se po vašom hospodárení obnoviť a vzpamatat!!!

Stano
Stano
25. september 2018 11:29

Vážení vlastníci pôdy, tento štát vám 40 rokov užíval pozemky a neplatil vám zato ani cent, dokonca ani tretina jej vlastníkov na pôde ani nepracovala. po revolúcii zrazu každého vlastníka zaujíma len nájom od chudákov, ktorí za almužnu na nej doslova drú a sú zdieraní spracovateľmi a obchodníkmi. Štát mal… Celý komentár »

Anonym
Anonym
25. september 2018 15:13

Dotáciami zdieraný stano tak ty by si chcel na tých komunistických 4Orokou zadarmo užívanía cudzieho majetku vlastnikou návázať a smelo pokračova´t ako to vidím !Ale vlastník za to nemože že si svojho nemal nič a chceš byť pánom veľkomožným!!!Ale takto to v normálnych demokráciach nechodí!Skůs si Stano prenajať a chovať… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
25. september 2018 19:11

Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra ANTALA, Bélu BUGÁRA, Tibora BERNAŤÁKA a Evy ANTOŠOVEJ na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (parl. tlač 1085) •… Celý komentár »