Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Prispôsobenie podpôr potrebám roľníkov

Prispôsobenie podpôr potrebám roľníkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

O osude projektov Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013, a ich pretvorenia do života, majú obavy takmer všetci žiadatelia o podporu. Budú mať aj tí, ktorí už dohodu s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou podpísali, dostatok prostriedkov na realizáciu projektu?

„Bolo viacero prípadov stiahnutia projektov. Príjemca prostriedkov má vždy šancu odstúpiť od zmluvy. Podstatne sa ale situácia komplikuje vtedy, keď už má nejaké prostriedky zo strany Pôdohospodárskej platobnej agentúry vyplatené,“ povedal Ján Beňadik, riaditeľ Odboru rozvoja vidieka na Ministerstve pôdohospodárstva.

Ako ďalej vo vysielaní Farmárovej nedele, novej relácie Rádia Regina uviedol, hlavnou príčinou odstúpenia od zmluvy, je finančná situácia v podniku. Precenenie schopností.

V Programe rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013, bolo na opatrenie 1.1 Modernizácia fariem vyčlenených približne 414 miliónov eur. Všetky prostriedky nie sú vyčerpané a presné informácie budú známe po strednodobom hodnotení programu. Vtedy sa budú môcť navrhnúť aj určité presuny medzi opatreniami. Poľnohospodárov zaujíma najviac práve toto opatrenie, v ktorom je ale vyčlenená len približne jedna šestina z prostriedkov PRV 2007 – 2013.

Poslucháča z Trebišova zaujímalo, či kritéria pri schvaľovaní projektov, neboli účelovo postavené tak, aby mali výhodu veľkí hospodári.

„Čo sa týka kritérií, počúvame niekedy kritiku, že sú nastavené účelovo. K tomu môžem povedať len toľko, že náš systém, naša filozofia, bola postaviť PRV tak, aby mali šancu malí aj veľkí. Systém je nastavený tak, že ten kto splní kritériá, podpíše sa s ním zmluva. V prípade veľkého záujmu, prichádzajú na rad body za projekty,“ povedal Ján Beňadik

Cieľom je podľa Ján Beňadika vidieť, kam peniaze smerujú a ako majú nastaviť ďalšiu výzvu.

„O tom to riadenie projektu je – od výzvy k výzve,“ povedal.

Autor článku: Podľa relácie Farmárova nedeľa spracoval Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments