Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Príspevok na podporu energetickej efektívnosti

Príspevok na podporu energetickej efektívnosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári podporujúci zníženie záťaže na životné prostredie si môžu na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) podať žiadosť o finančný príspevok. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR s tým, že celková výška výzvy zameranej na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) je 9,9 milióna eur.

Do výzvy sa môžu zapojiť všetky poľnohospodárske podniky, ktoré chcú prispieť k energetickej efektívnosti svojej firmy. Agrorezort má v úmysle takýmto spôsobom motivovať farmárov a pestovateľov, aby hľadali alternatívne zdroje energie a zlepšili tým aj nákladovú efektívnosť svojho podniku. 

“Geotermálnu energiu môžu využiť napríklad na vykurovanie skleníkov a fóliovníkov. Investovať môžu do vybudovania alebo modernizácie zariadení slúžiacich na využívanie biomasy zo živočíšnej výroby ako zdroja tepla či elektriny,” priblížila podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).

Žiadatelia podľa nej môžu investovať aj do založenia porastov rýchlorastúcich drevín a iných trvalých energetických plodín na poľnohospodárskej pôde.

Výzva je otvorená pre všetky poľnohospodárske podniky, bodovo zvýhodnené však podľa MPRV budú tie, ktoré aktívne pôsobia v poľnohospodárstve minimálne dva roky. Zvýhodnení budú aj mladí poľnohospodári a poľnohospodárske podniky realizujúce projekty v najmenej rozvinutých okresoch.

Žiadosti do výzvy môžu poľnohospodári podávať do 14. septembra.

“Veríme, že dostatočný časový priestor využijú žiadatelia na prípravu kvalitných projektov. Žiadosti sa budú prijímať na adrese Pôdohospodárskej platobnej agentúry v Bratislave,” dodal generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch s tým, že všetky dôležité informácie o výzve sú zverejnené na webovej stránke www.apa.sk.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel.sako
marcel.sako
16. júl 2018 19:30

Zase vyhodené peniaze , ktoré nikomu nepomožu. Kto konečne už zastaví takéto mrhanie peniazmi na veci, ktoré vobec nemajú nič spoločného s poľnohospodárstvom. Kto je za to zodpovedný , že vznikajú nezmyselné výzvy ? Prečo sa tieto peniaze nenvestujú na polonohospodársky výskum a vzdelávanie.

stary gazda421
stary gazda421
17. júl 2018 20:27

SPU Nitra chrli umyvačou riadu a predavačou drogerie a nie rolnikou