Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Prírodná ochrana a výživa viniča v IP

Prírodná ochrana a výživa viniča v IP
insert_photo2 x Agrobiofert, s. r. o.

Tak ako pre Francúzov Champagne, tak pre vlastníkov vinohradov a malých vínnych pivníc na Slovensku sú významné tieto malé kúsky zeme, ktoré stáročia obrábali naši predkovia a my pokračujeme v ich tradícii.

Na Slovensku sa od roku 2001 postupne znižuje zastúpenie vinohradov a táto tendencia pokračuje aj naďalej. Z pohľadu výživy a stimulácie viniča hroznorodého je dôležité racionálne hnojenie a využívanie intenzifikačných faktorov za účelom zvyšovania produkcie hrozna a jeho kvality. Je potrebné si uvedomiť, že jednou tonou hrozna a príslušného množstva listov a dreva vinič odčerpá z pôdy 50-70 kg N, 10-11 kg P, 60-80 kg K, 50-60 kg Ca, 8-9 kg Mg, 170 g B, 200 g Mn a 140 g Zn a využiteľnosť týchto živín je vyššia ako pri poľných plodinách.

Kvantita vs. Kvalita
Klimatické podmienky v pestovateľskom roku intenzívne vplývajú na kvalitu a množstvo úrody hrozna a následne aj na konečný produkt – víno. Dôležité je nájsť ten správny pomer medzi kvalitou a množstvom hrozna. Toto dosiahneme racionálnym hnojením (hlavne dusíkom) a využívaním účinkov morských rias obsiahnutých v prípravku Alga 600 pri aplikačnej dávke 0,5 kg/ha.

Výhody prípravku Alga 600:

– Intenzívna podpora rastu
– Podpora kvitnutia
– Zvýšenie výkonu listového aparátu
– Zvýšenie úrody a jej kvality
– Zvyšovanie cukornatosti
– Vyváženie pomeru kyselín
– Prírodná listová výživa
– Silná protistresová ochrana

Alga 600 je 100% prírodný extrakt z hnedých morských rias, ktorý je bohatý na organické živiny, mikroelementy v chelátovej forme, aminokyseliny, biologicky aktívne látky a prírodné stimulátory. Alga 600 je zaregistrovaná a certifikovaná v EÚ inštitútom IMO ako organické hnojivo vhodné pre ekologické poľnohospodárstvo. Odporúčané termíny aplikácie sú pred kvitnutím, po odkvitnutí a posledná aplikácia je 2-3 týždne po druhej aplikácii.

Bór – významný úrodotvorný prvok
Medzi základnými živinami, nesmieme opomenúť bór, na ktorého deficit vinič reaguje veľmi intenzívne a odzrkadľuje sa to následne na úrode. Nedostatok bóru má za následok nedokonalé opelenie ( hráškovanie bobúľ ) a sterilitu kvetov ( opŕchanie ). Listy sa zvinujú a obmedzuje sa výkon listového aparátu – fotosyntéza. Ekonomicky nenáročná aplikácia v podobe organického bóru, ktorý je 100 % prijateľný a využiteľný môžeme predísť týmto nepríjemnostiam. Z nášho portfólia odporúčame prípravok ProBoron v dávke 0,5 – 0,75 l/ha, ktorý obsahuje organický bór v kombinácii s dusíkom.

Biologická ochrana viniča
Novinkou na českom a slovenskom trhu je extrakt z krabích a krevetových ulít pod názvom SoftGuard s účinnou látkou chitosan oligosacharid, ktorá je aktivátorom imunitného systému. Hlavné výhody jeho použitia sú:

– Ochrana pred vírusovými, hubovými a bakteriálnymi chorobami (prevencia a liečba)
– Stimulácia a výživa porastu
– Výrazné zvýšenie imunity systému
– Protistresová ochrana
– Regenerácia porastov po mechanickom, chemickom poškodení

V Portugalsku nezávislá spoločnosť porovnávala účinnosť chemických prípravkov QuadrisMax a Cabrio Top pri dvoch aplikáciách s prípravkom SoftGuard, tiež s dvomi aplikáciami. Z výsledkov dvojročného pokusu vyplýva, že aplikácia SoftGuardu sa vyrovná vyššie spomínaným prípravkom. Výhodou Softguardu sú nižšie náklady na aplikáciu a jeho čisto prírodná forma. Použitie SoftGuardu je širokospektrálne.
Pre viac info kontaktujte našich obchodných zástupcov alebo navštívte http://www.agrobiofert.sk.

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., Agrobiofert, s.r.o.
Zdroj obrázku: 2 x Agrobiofert, s. r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
MD
MD
26. jún 2012 10:20

“…pre vlastníkov vinohradov a malých vínnych pivníc na Slovensku sú významné tieto malé kúsky zeme, ktoré stáročia obrábali naši predkovia a my pokračujeme v ich tradícii.” Moj stary otec a jeho otec ci stary otec, ako vsetci gazdovia v dedine pouzivali dobry vyzrety mastalny hnoj. Som za navrat k zivotom… Celý komentár »

autor
autor
26. jún 2012 22:50

Určite to môže znieť tak trochu exoticky, ale už starí rimania a národy ktoré mali prístup k morským riasam, tak ich používali ako veľmi kvalitné prírodne hnojivo. V súčasnej forme sú ľahšie prijateľné a využiteľné a majú veľký vplyv na celkový rast, výživu, syntézu cukrov a poskytujú silnú protistresovú ochranu.… Celý komentár »

MD
MD
27. jún 2012 8:44

Mate pravdu. Myslim ze robite najlepsie, ako je v danych podmienkacha a vyvojovych trendoch v polnohospodarstve mozne. Ak k tym tradiciam – predsa vzdy treba byt otvoreny novym a progresivnym veciam. (Ved ani moj stary otec nepouzival Internet, no keby tu dnes s nami bol, tak ho na jeho pouzivanie… Celý komentár »