Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Priemerná úroda pšenice presahuje 6,3 tony

Priemerná úroda pšenice presahuje 6,3 tony
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári v 29. kalendárnom týždni pokračovali v zbere úrody obilnín, rýchlosť žatvy závisela od počasia, tak ako aj v 28. týždni. Postupne sa žatva presúva aj do severnejších okresov, čo má vplyv aj na priemerné úrody plodín. Informovala o tom dnes hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

„Podľa monitoringu plôch je aktuálne zobratá úroda repky z 88 % výmery, 60 % pšenice, 95 % jačmeňa ozimného, 58 % jačmeňa jarného, 15 % raže, 5 % ovsa a 7 % tritikale,“ spresnila.

Podľa jej informácií aj naďalej klesajú nákupné ceny obilnín a vplyvom daždivého počasia aj kvalita zrnín. Kombajny z Českej republiky, ktoré vypomáhajú pri zbere úrody v rôznych okresoch Slovenska, sa začínajú presúvať späť do Čiech. Pri krmovinách pokračujú druhé kosby.

V regióne Bratislava pokračovali žatevné práce, do konca 29. týždňa boli hustosiate obilniny zobraté zo 60 % osiatej plochy. Zber repky poľnohospodári ukončili, končia aj so zberom jačmeňa ozimného. Podniky (aj v oblasti Senice a Skalice) začali už aj so žatvou raže a ovsa. Žatevné práce boli prerušované častými zrážkami, a to aj v okresoch Galanta a Komárno.

Trnavský región ukončil zber hrachu a repky. Počas týždňa poľnohospodári pokračovali v zbere ostatných hustosiatych obilnín, prehánky však spomalili žatvu.
Kvalita obilnín sa podľa Holéciovej vzhľadom na dážď znižuje, časť úrody, ktorá bola kontrahovaná v potravinárskej kvalite, nedosiahla požadované ukazovatele a nákupné ceny boli znížené, najmä u pšeníc.

Výraznejšie v žatve pokročili poľnohospodári hospodáriaci v regióne Levice. Hustosiate obilniny pozberali na viac ako 88 % osiatej výmery. Končí sa žatva jačmeňa ozimného, jačmeňa jarného, pšeníc, raže a repky. Zároveň sa začala žatva ovsa.

„Aj vo Zvolene, v oblasti Považskej Bystrice, Veľkého Krtíša žatvu ovplyvňovalo počasie. Práce sú spomalené,“ doplnila.

Žatevné práce sa pomaly rozbiehajú aj v severnejších okresoch regiónu Trenčín. Na Orave poľnohospodári dokončujú druhé kosby krmovín. Žatva sa v regióne ešte nezačala. Naopak, na Liptove už kosia, poľnohospodári pozberali úrodu jačmeňa ozimného na viac ako 90 %.

Žatva pokračuje podľa hovorkyne SPPK plným tempom vo všetkých mikroregiónoch a okresoch Rimavská Sobota a Revúca. Pšenice sú zobraté z plochy približne 70 %. Žatva v okrese Stará Ľubovňa je úplne v začiatkoch, je zožatých asi 30 hektárov ozimného jačmeňa.

Poľnohospodárom z okresu Košice počasie počas celého týždňa prialo. Výrazne pokročili v zbere úrody jačmeňa ozimného a repky olejnej, u obidvoch plodín je zber ukončený na 93 %. Jačmeň jarný je pozberaný na 87 %, spolu sú hustosiate obilniny pozberané z 56 % osiatej výmery.

„Aj poľnohospodári z regiónu Prešov, Svidník, Trebišov a Vranov nad Topľou pokročili so žatevnými prácami,“ dodala Holéciová.

Doplnila zároveň, že priemerná hektárová úroda v SR k 25. júlu 2016 dosiahla úroveň pri pšenici spolu 6,31 tony, u jačmeňa spolu 5,72 tony, u jačmeňa jarného 5,68 tony, u jačmeňa ozimného 5,77 tony, u raže 4,42 tony, u ovsa 3,14 tony, u tritikale 4,92 tony a u ostatných hustosiatych obilnín 4,87 tony. Priemerná hektárová úroda predstavovala za hustosiate obilniny spolu 5,87 tony, u repky 3,64 tony.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments