Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Priemerky cukrovej repy nedosiahnu ani 45 ton

Priemerky cukrovej repy nedosiahnu ani 45 ton
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - cukrová repa

Štatistický úrad SR vo svojom odhade úrod k 15. augustu 2022 informuje o výraznom prepade priemerných úrod slnečnice, sóje alebo cukrovej repy.

Slnečnica a sója

V porovnaní s minulým rokom očakávajú poľnohospodári pokles úrody slnečnice, a to na úroveň 163,7 tis. ton, čo je medziročne o 16,1 % menej. Pokles produkcie súvisí s výrazným znížením hektárových výnosov na úroveň 2,2 tony z hektára, čo je pod úrovňou minulého roka, ako aj päťročného priemeru (2,7 tony z hektára). Informuje v odhade úrody Štatistický úrad SR.

„Úroda sóje sa v tomto roku očakáva na úrovni 127,4 tis. ton, čo je o viac ako pätinu menej oproti vlaňajšku. Poklesu celkovej úrody nezabránili ani zvýšené výmery osiatych plôch na úrovni 67,9 tis. hektárov, čo predstavuje nárast oproti roku 2021 o 6,1 %, a to v dôsledku výrazného prepadu hektárového výnosu na úroveň 1,9 tony z hektára, čo je pod hranicou päťročného priemeru 2,4 tony z hektára,“ informuje dnes Štatistický úrad SR.

Zemiaky

Výmera pestovateľských plôch zemiakov sa v tomto roku znížila o takmer 10 percent.

„Zároveň sa očakáva aj medziročný pokles hektárových výnosov na úroveň 24,4 tony z hektára, čo v konečnom dôsledku spôsobí medziročný pokles očakávanej úrody zemiakov o 14,1 % na objem produkcie 111,8 tis. ton. Celkovo sa zemiaky v aktuálnej sezóne pestujú na 4,6 tis. hektároch,“ uvádza ŠÚ SR.

Cukrová repa technická bola zasiata na výmere 19,2 tis. ha, čo je o 12,7 % menej oproti vlaňajšku.

„Predpokladáme, že priemerný hektárový výnos sa výrazne prepadne, a to na úroveň 44,8 tony z hektára, čo je výrazne menej oproti minulému roku, ako aj 5-ročnému priemeru (59,1 tony z hektára). Z uvedeného dôvodu preto očakávame medziročný prepad úrody o 37 % na úroveň 859,6 tis. ton,“ informuje ŠÚ SR.

Odhad úrody vybraných poľnohospodárskych plodín realizuje ŠÚ SR trikrát ročne. Aktuálny odhad úrody poľnohospodárskych plodín k 15. augustu 2022 (zverejnený 2. septembra) je druhý v poradí tento rok, prvý odhad bol realizovaný k 20. júnu 2022 (zverejnený 12. júla). Tretí odhad k 15. septembru, bude zverejnený koncom septembra. Definitívne výsledky o úrode 2022 budú zverejnené v marci 2023.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - cukrová repa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments