Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pri kukurici očakávame rast cien

Pri kukurici očakávame rast cien
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny kukurice zaznamenali minulý týždeň na všetkých burzách rast. Správy ohľadne výsevu vyplývajúce z kvartálnej správy USDA ceny stabilizovali a minulý týždeň už nedošlo k jej poklesu. Burza EURONEXT posilnila o 3,5€, čo je približne 1,5 %. Burza CBOT sa približovala minulý týždeň hodnotám okolo 200€/tonu a vzrástla o viac ako 3%. Burza BÉT v Budapešti sa vo forintových hodnotách takmer nezmenila, nárast o približne 1% bol spôsobený len kurzovým rozdielom.

Podľa správa USDA WASDE z 8.4.2011 by mala dosiahnuť produkcia kukurice 814,94 mil. ton, čo je oproti minulému odhadu nárast o 1,16 mil. ton. Spotreba by sa mala pohybovať na úrovni 838,32 mil. ton, oproti predchádzajúcemu odhadu je to nárast o 3,14 mil. ton. Konečné zásoby budú pravdepodobne 122,43 mil. ton a táto hodnota je ešte o 0,71 mil. ton nižšia, ako minulý mesiac. Zásoby kukurice v USA sú podľa odhadu odborníkov na 15-ročnom minime a pokračujú v poklese. Pokles zásob je spôsobený rastom dopytu po tejto komodite. Pokles zásob je v nepomere s plochou vysiatia, ktorá by mala byť od roku 1944 druhá najväčšia.

Cena kukurice by sa mala držať na vysokých úrovniach i v nasledujúcom období. Dôvody je potrebné vidieť v jej alternatíve vo vzťahu k palivám a v raste cien ropy.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments