Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Presne pred tridsiatimi rokmi: Na návšteve u výrobcov techniky v severnej Európe a pri výstavbe novej zemiakarne

Presne pred tridsiatimi rokmi: Na návšteve u výrobcov techniky v severnej Európe a pri výstavbe novej zemiakarne
insert_photoautor - Roľnícke noviny (22. november 1989)

Stredajšie Roľnícke noviny s dátumom vydania 22. november 1989 už naplno informujú o situácii zo 17. novembra 1989. Otvárací článok na titulnej strane vyberá z prejavu generálneho tajomníka ÚV KSČ Miloša Jakeša v Československej televízii a vyšiel pod názvom „Prejavme vysokú občiansku zodpovednosť“. Aj ďalšie správy na úvodnej strane novín informujú o danej téme z pohľadu predsedníctva KSČ.

Okrem toho na prvej strane novín našiel priestor článok o zasadnutí predsedníctva slovenského výboru Zväzu družstevných roľníkov, ktorý vyšiel pod názvom „Ústrety zjazdu“.

Článok ČSTK „Komplexné riešenia“ si taktiež našiel miesto na titulnej strane tridsať rokov starých novín. Agentúrna správa je čo sa týka obsahu absolútne nezaujímavá. Informuje, že deň predtým sa pod vedením tajomníka ÚV KSČ Miroslava Zajíca, stretla Komisia ÚV KSČ pre poľnohospodárstvo a výživu. Text osloví snáď len tým, že ešte v utorok 21. novembra bol na programe rokovania návrh koncepcie výživy obyvateľstva a jej vývoja na obdobie rokov 1990 až 2010.

„Zahrňuje základnú problematiku tejto oblasti, stanovuje rozhodujúce smery a cesty na dosiahnutie cieľov vo výžive obyvateľstva a zameriava sa na prognózu výroby a spotreby potravín do roku 2010,“ informuje z prvej strany denník Roľnícke noviny.

Kverneland a Overum

Na tretej strane novín dominuje článok Jozefa Dukesa, voľakedajšieho zástupcu šéfredaktora Roľníckych novín a po roku 1990 spolumajiteľa  vydavateľstva 7 Plus, ktorý vydával až do predaja finančnej skupine Penta v roku 2014 týždenník Plus 7 dní.

Naspäť ale k rozsiahlej reportáži Jozefa Dukesa z návštevy nórskeho výrobcu techniky Kverneland a švédskeho výrobcu pluhov Overum.

„O rozšírenosti a úspechu pluhov Kverneland svedčí aj fakt, že počas tohtoročných majstrovstiev sveta v orbe, ktoré sa nie len celkom zhodou okolností konali v blízkosti Kvernalandu, nastúpilo až 50 oráčov z celkového počtu 54 s pluhmi tejto nórskej firmy,“ informuje 30 rokov staré vydanie Roľníckych novín.

Autor článku spomína, že aj naši oráči – s výnimkou dvoch majstrovstiev sveta – zakaždým súťažili s pluhmi Kverneland.

V druhej časti článku redaktor opisuje aj švédsku fabriku Overum, kde sa vyrába 15 rôznych typov pluhov, rozmetávadiel hnojív a najnovších sejačiek na zeleninu Nibex. Ktoré sú podľa vtedajšieho redaktora Jozefa Dukesa dobre známe aj u nás.

Zemiakaren

Druhý dominantný článok strany hovorí o výstavbe zemiakarne na Štátnom majetku v Liptovskom Mikuláši.

„Zemiakareň s technológiou bezodpadového spracovania úrody bude prvou svojho druhu na Slovensku. Podnikové stredisko investičnej výstavby sa pochlapilo, keď skladovaciu časť budúcej továrne na zemiakovú múčku, hranolky a ďalšie polotovary odovzdalo do jednej prevádzky s jeden a pol ročným predstihom,“ informuje denník Roľnícke noviny.

Do skladovacích boxov zemiakarne bude možné podľa autorky Hany Orlíkovej umiestniť až 10 tisíc ton hľúz. V roku 1989 tu prezimuje prvých dve tisíc ton pokusnej várky overovania technologických zariadení na výrobu múčky.

Týždeň s tridsaťročnými novinami

Celý týždeň sme čitateľom poľnoinfo.sk prinášali pohľad do nie tak dávnej histórie. Pri listovaní rezortného denníka Roľnícke noviny sme natrafili aj na osobnosti súčasného agropotravinárskeho sektora. Veď bodaj by aj nie. Od spoločensko-ekonomických zmien uplynulo len 30 rokov, čo je len jeden a pol generácie.

Napriek tomu zalistovať v nedávnej minulosti a porovnať ju so súčasnosťou, ktorú tvoríme, znamená ako vojsť do iného sveta. Články, ktoré sme vybrali, nemali za cieľ niekoho zosmiešniť, alebo bagatelizovať jeho výsledky. Ich cieľom bolo len ukázať, že aj vtedy žili mnohí z Vás, vytvárali hodnoty, čiže vlastne zabezpečovali to najdôležitejšie, o čo v našom rezorte ide. Každodenne nový chlieb, pohár mlieka, kus syra alebo mäsa.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Roľnícke noviny (22. november 1989)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments