Prehnané požiadavky výrobcov syra priniesli stopnutie podpory
Európska komisia oznámila, že v utorok (23.9) rozhodla o pozastavení podporných opatrení pre európskych výrobcov syrov, ktoré zaviedla koncom augusta v dôsledku ruského embarga na potravinársky sektor EÚ. Dôvodom pozastavenia podporného systému sú prehnané nároky zo strany niektorých výrobcov.
„Komisia sa rozhodla skoncovať s týmto systémom kvôli neprimeranému množstvo žiadostí zaslaných z niektorých oblastí, ktoré nie sú tradičnými vývozcami veľkých množstiev tohto tovaru do Ruska,“ uviedol hovorca EK.
Systém finančnej podpory dohodnutý koncom augusta predvídal finančnú pomoc pre dočasné skladovanie v rozmedzí od 90 do 120 dní, pre európske syry určené pre ruský trh.
Súčasť tejto finančnej schémy, v celkovej hodnote 20 miliónov eur, ktorá má za cieľ stabilizovať ceny masla a sušeného mlieka, nebola prerušená a finančná podpora v tomto smere by mala pokračovať.
EÚ v roku 2013 vyviezla na ruský trh 250.000 ton syrov. Najväčším vývozcom bolo Taliansko (74.254 t), nasledované Írskom (4455 t), Holandskom (3661 t), Švédskom (2324 t) a Francúzskom (269 t). Týchto päť krajín požiadalo o náhradu škody predstavujúcu 87 % z celkových žiadostí prijatých v prvom týždni finančného programu.
Krajiny EÚ, ktoré sú najviac postihnuté ruským embargom na mliečne výrobky, sú Fínsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Tieto krajiny závisia od ruského trhu, ktorý spotrebuje vyše 75 % ich mliečnych výrobkov.
Rozhodnutie EK je preventívne. Komisia sa tak snaží zabrániť, aby nedošlo príliš rýchlo k dosiahnutiu stropu 155.000 ton syrov, ktorý bol stanovený v rámci mechanizmu finančnej podpory.
Ide už o druhé opatrenie tohto druhu po tom, ako po nečakane vysokom nápore žiadostí zo strany poľských pestovateľov ovocia a zeleniny, EK 10. septembra zastavila program finančnej podpory v hodnote 125 miliónov eur.
Komisia oznámila, že sa chystá obnoviť pozastavené schémy finančnej pomoci, avšak za nových, prísnejších podmienok, aby sa predišlo zneužívaniu tohto programu.