Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Emotívna reakcia Ovseníka na ukončenie jeho pôsobenia vo funkcii predsedu poradného zboru Samuela Vlčana

Emotívna reakcia Ovseníka na ukončenie jeho pôsobenia vo funkcii predsedu poradného zboru Samuela Vlčana
insert_photoMPRV SR - Milan Ovseník

Milan Ovseník končí vo funkcii predsedu poradcov ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Portálu poľnoinfo.sk to potvrdili dva nezávislé zdroje. Stalo sa to len dva týždne po proteste vo Svite, ktorý organizovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov, kde je predsedom. Na podujatí na severnom Slovensku sa vtedy zúčastnilo viacero zástupcov krajne pravicových politických strán.

Podľa informácií portálu poľnoinfo.sk je práve toto dôvod, že šéf poradného zboru dva mesiace po vymenovaní končí. Ukončenie pôsobenia Milana Ovseníka mal vraj žiadať priamo minister životného prostredia Ján Budaj u predsedu vlády Eduarda Hegera.

Ministerstvo životného prostredia a bývalého predsedu poradného zboru M. Ovseníka sme oslovili s prosbou o reakciu. Milan Ovseník reagoval po vydaní článku a o jeho vyjadrenie sme záver textu aktualizovali.

Kontroverzia od začiatku

Nominácia predsedu Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov vyvolala už pred dvoma mesiacmi reakciu iniciatívy „My sme les“.

„Ovseník vystupuje proti národným parkom, ktoré aj na Slovensku musia spĺňať medzinárodné štandardy (IUCN) pre ochranu prírody. Zároveň vyvoláva dojem, že ťažba dreva je jediná možnosť pre vidiek v podhorských regiónoch,“ uviedla vtedy iniciatíva.

Ovseník sa tiež podľa iniciatívy My sme les často spája s konšpirátormi.

Nový šéf poradného zboru vtedy pre poľnoinfo.sk reagoval, že nie je konšpirátor, nie je proti národným parkom spĺňajúcim kritéria IUCN, nie je za ťažbu dreva v takýchto národných parkoch a nie som poľovník.

„Okrem podpory petície Poľovníctvo má zmysle som podporovateľom petície Za živú krajinu ako aj ďalších zmysluplných petícii mimovládnych organizácií, ktoré si ctia európske hodnoty,“ reagoval Milan Ovseník pre polnoinfo.sk

Faktom však je, že protest vo Svite plne využila dezinformačná scéna a krajne pravicové politické strany.

Všimla si to už v pozvánke na protest, napríklad Jarmila Halgašová, poslankyňa za SaS. Uviedla, že práva súkromných vlastníkov novelou zákona dotknuté nebudú.

“Návrh na vyvlastnenie pozemkov nebol nikdy predložený, preto ma tento dôvod na zvolanie zhromaždenia vyrušil,“ povedala pred dvoma týždňami pre poľnoinfo.sk Halgašová.

Aktualizované (nedeľa 20:00) – reakcia M. Ovseníka

Dnes už bývalý šéf poradného zboru ministra pôdohospodárstva Milan Ovseník nám po vydaní článku poskytol písomnú reakciu.

“Minister Budaj má na mňa zložku, ktorú mu urobili MY SME LESÁCI na objednávku štátneho tajomníka MŽP Juraja Smatanu.  Praktiky komunizmu sa opakujú. Žiaľ, na druhej strane, preukazne sa ukazuje, že im ide len o zelené prachy. A to ma veľmi posilňuje,” uviedol v reakcii pre poľnoinfo.sk Ovseník.

Po zaslaní reakcie MŽP budeme článok aktualizovať.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: MPRV SR - Milan Ovseník

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments