Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Pre výskyt AMO vydali pre 11 obcí okresu Žarnovica zákaz vstupu do lesa

Pre výskyt AMO vydali pre 11 obcí okresu Žarnovica zákaz vstupu do lesa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zákaz využívania lesa verejnosťou v súvislosti so zaznamenaným výskytom afrického moru ošípaných (AMO) u diviačej zveri vydala pre katastre 11 miest a obcí v okrese Žarnovica Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Žiari nad Hronom.

Zákaz sa týka Žarnovice, Novej Bane, Malej a Veľkej Lehoty, Žarnovickej Huty, Horných Hámrov, Župkova, Píly, Veľkého Poľa, Orovnice a Hronského Beňadika. Platí až do odvolania Okresným úradom v Žiari nad Hronom.

Zákazom nie je obmedzená hospodárska činnosť na lesných pozemkoch, vstup do vlastnej nehnuteľnosti, využívanie značených cyklotrás a značených turistických trás a vstup orgánov štátnej správy s cieľom výkonu štátnej správy.

AMO bol identifikovaný pred niekoľkými dňami u diviakov v katastri Novej Bane.

„Vírus afrického moru ošípaných je prítomný u diviačej zveri nielen v katastri Novej Bane, ale postupuje po celom území okresu Žarnovica,“ uviedla RVPS.

„Diviačia zver na území okresu je tak už reálnym zdrojom nákazy a ohrozuje chovy domácej ošípanej,“ dodala.

Všetkým registrovaným chovateľom domácej ošípanej v okrese Žarnovica RVPS v uplynulých dňoch doručila nariadené opatrenia na ochranu pred zavlečením AMO do ich chovov. Neregistrovaných farmárov zároveň upozorňuje na zákonnú povinnosť registrovať svoje chovy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
26. január 2023 18:59

Takže namiesto nariadenia odstrelu diviakov v tých katastroch vydajú takýto formálny zákaz vstupu do lesa. A ako ho budú títo géniovia z kanclov kontrolovať? Ako to bolo povedané“ Keď chce Boh niekoho potrestať , zbaví ho rozumu“. Kto to pred časom tvrdil, že AMO plne zvláda? Bíreš asi bude mať… Celý komentár »