Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

PPA má pomôcť spolupráca s externým prostredím

PPA má pomôcť spolupráca s externým prostredím
insert_photoMPRV SR

Slovensko musí do konca budúceho roka dočerpať peniaze na podporu poľnohospodárov zo starého Programu rozvoja vidieka v objeme ešte takmer 1 miliardy eur. Poukázal na to v piatok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) s tým, že pomalé čerpanie je dedičstvom vlád za predchádzajúceho 3,5 roka. Aby sa to podarilo, Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) musí zlepšiť procesy a pracovať rýchlejšie, ako kedykoľvek v minulosti.

“Už máme nové programovacie obdobie, kde by sme sa mali venovať vypisovaniu nových výziev. Ale bohužiaľ, my musíme spraviť všetko pre to, aby sme dokázali vyčerpať finančné prostriedky, ktoré nám predchodcovia ich amaterizmom a neschopnosťou zanechali,” vyhlásil Takáč.

Slovensko je podľa neho v čerpaní peňazí z PRV na úrovni 62,77 % druhé najhoršie v Európskej únii (EÚ).

Minister upozornil, že kým za minulých vlád pod vedením Smeru-SD dokázala PPA zabezpečiť každý rok čerpanie v tejto oblasti za viac ako 200 miliónov eur, počas vlády bývalého OĽANO to kleslo na polovicu. Aj keby sa tempo agentúry vrátilo k pôvodným úrovniam z minulosti, nestihla by do konca budúceho roka vybaviť všetky zostávajúce peniaze pre poľnohospodárov a časť z nich by mohla prepadnúť.

“Samozrejme, my máme na to nachystané množstvo opatrení, krokov, zjednodušení procesov, odbúranie byrokracie, aj z hľadiska externej pomoci na to, aby sme tieto finančné prostriedky dokázali vyčerpať,” zdôraznil Takáč.

V tejto súvislosti vyzval aj poľnohospodárov, ktorí už majú zazmluvnené projekty, aby nečakali príliš dlho s podávaním žiadosti o ich preplatenie a snažili sa to vybaviť čo najrýchlejšie.

Generálny riaditeľ PPA Marek Čepko v tejto súvislosti informoval, že agentúra od jeho príchodu nastavuje úplne nový systém administrácie Programu rozvoja vidieka. V prvom rade je podľa neho nevyhnutné znižovať byrokraciu.

“Nie je možné, aby PPA pol roka vyhodnocovala verejné obstarávanie, aby žiadosti o platbu nemali nejaký harmonogram. Veľmi intenzívne začíname komunikovať so žiadateľmi a s prijímateľmi o tom, akým spôsobom budú postupovať ich projekty,” priblížil.

Európska komisia (EK) podľa neho dovolí Slovensku robiť zmeny v systéme implementácie. Všetko, čo PPA nepotrebuje plniť smerom k EK, preto z procesu odstráni a v spolupráci s ministerstvom celú implementáciu zrýchli, avizoval Čepko.

“Čo sa týka personálnych kapacít na PPA, je potrebné povedať, že agentúra nebola pripravená na takýto nával a zvýšenie administrácie. V spolupráci s pánom ministrom pristupujeme k zväčšeniu kapacít z externého prostredia,” doplnil s tým, že po personálnej analýze plánujú získať desiatky dodatočných externých pracovníkov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
9. marec 2024 22:48

3,5 roka DILETANTIZMU, AMATERIZMU ABSOLUTNEJ NEZNALOSTI VECI a DEBILIZMU. Nastúpila nová vláda s DEZORIENTOVANÝM A POMOTANYÝM ministrom Takáčom na čele nášho rezortu. Najprv pochválil Kišša , potom ministerstvo, znovu už zakrátko druhého GR PPA….. Vieš ti chlape čo vlastne robíš 🤔🤔🤔😩⁉️⁉️⁉️

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
11. marec 2024 6:39
Odpoveď na  Fero

Takáč erdží dobre , len nevie o čom erdží ‼️‼️ Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč vyzýva všetkých pôdohospodárov, aby si podávanie projektov a následné žiadosti o platby nenechávali na poslednú chvíľu a prihlásili sa čo najskôr….. Ako sa však má zachovať farmár ,mladý, malý ,začínajúci ,stredný,…,každý samozrejme… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
11. marec 2024 6:40
Odpoveď na  Fero

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bubnuje nezmysly  VÝZVA PRE POĽNOHOSPODÁROV 🚜🌾, POTRAVINÁROV 🍅 A LESNÍKOV 🌲: PRIHLÁSTE SA, ABY NEPREPADLO 400 MILIÓNOV   ❗️ Z aktuálneho Programu rozvoja vidieka Slovensko vyčerpalo len 62,77 % finančných prostriedkov. Sme druhí najhorší spomedzi krajín EÚ.   ➡️ Do júna 2025 musíme vyčerpať takmer… Celý komentár »

kalman
kalman
11. marec 2024 10:34

Pozdravujem hrobárov malých a stredných poľnohospodárov na Slovensku. Dodnes nemáme rozhodnutia za 2023 – neviem, čo to tu trepú o nevyčerpaných prostriedkoch, keď ani rozhodnutia nevedia urobiť títo nekompetentní kreténi. Inak rozpredávame techniku, aby sme platili leasingy, ale to ich zjavne netrápi. A to nehovorím o tom, že siať sa… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
11. marec 2024 6:35

To môže povedať len ten, kto nevie / nemá potuchy , čo znamená akreditácia (PPA), zásady auditu vnútorného i EK‼️ Predovšetkým ! Akreditovaná PPA musí pracovať v “akreditovanom režime”, systémoch kontroly, v počítačových systémoch , ktoré v značnej miere ihneď alebo rýchlo ukazujú na kompletnosť , správnosť , lehoty ,… Celý komentár »

Ema
Ema
12. marec 2024 16:49

Pred chvíľou som si prečítala na Agrobiznise článok o pozemkových úpravách. Tam som sa dozvedela ako pán minister ide robiť poriadky na Pozemkovom fonde a kritizuje nehospodárnosť PF a využívanie a odmeňovanie externých právnych služieb! Na PPA však ” V spolupráci s pánom ministrom pristupujeme k zväčšeniu kapacít z externého… Celý komentár »