Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

PPA bude v prípade “križovania” podávať na prokuratúru trestné oznámenia

PPA bude v prípade "križovania" podávať na prokuratúru trestné oznámenia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) bude v prípade tzv. križovania podávať na prokuratúru trestné oznámenia. Uviedol to Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na piatkové rokovanie zástupcov Iniciatívy poľnohospodárov na Generálnej prokuratúre (GP) SR.

“Upozorňujeme teda všetkých špekulantov s pôdou, že akékoľvek podvodné konanie bude mať trestnoprávnu dohru,” zdôraznil Feik.

V prípade, že na tú istú plochu existuje viacero žiadateľov, PPA podľa neho nevyplatí finančné prostriedky žiadnemu žiadateľovi. To trvá do okamihu, kým nenastane medzi nimi dohoda, alebo sa jasne nepreukáže, kto z nich má k pôde vzťah. V krajnom prípade o tom rozhoduje súd.

Feik pripomenul, že šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) a generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa ešte v lete minulého roka dohodli na intenzívnej spolupráci. Výsledkom toho je zvýšené množstvo vzájomných dožiadaní, a tiež školenia pre policajtov a prokurátorov vo veci pozemkového práva a agrodotácií. Tieto školenia sa spustili už minulý rok.

Patrik Magdoško a František Oravec z občianskeho združenia Iniciatíva poľnohospodárov po piatkovom stretnutí s námestníkom generálneho prokurátora SR Petrom Šufliarskym uviedli, že nekalosti a utláčanie pri agrodotáciách sa voči malým farmárom dejú aj na Kysuciach.

 “Máme tvrdé zistenia v rámci Kysúc. Na to sme chceli aj upozorniť Generálnu prokuratúru, že Kysuce sú na tom tak isto, ako východ Slovenska, kde sme objavili možno ďalšiu Roškovú v prevedení niekoho iného, kde tvrdo ‘vypaľuje’ malých farmárov a oberá ich o pôdu. Bol som osobne na stretnutí s 12 farmármi, z ktorých už 6 farmárov skončilo,” priblížil Magdoško.

“Sústredili sme teraz pozornosť GP SR na to, aby sa zaoberali Kysucami, lebo je to isté, čo bolo na východe Slovenska. Ide tam o klasický systém, ako zlikvidovať malých farmárov v danom regióne. Veľká firma si vytvorí napríklad 5 malých firiem, ktoré začnú ‘križovať’ malých farmárov (blokovať príjem štátnej dotácie tým, že na jeden pôdny blok si o ňu požiadajú dvaja farmári, pozn. TASR). Ak má malý farmár 20 hektárov pôdy, na tomto ho veľká firma ‘zakrižuje’, stopnú sa dotácie,” oznámil Magdoško.

Ak malý farmár “nestiahne” svoju žiadosť o dotácie, automaticky nedostane podľa Magdoškových slov od PPA žiadne peniaze.

“Veľké firmy takto sofistikovaným spôsobom vytláčajú malých farmárov z polí, ničia im úrodu. Oznámenia na polícii boli zamietané. O tomto sme teda dnes informovali Generálnu prokuratúru, že Kysuce sú v katastrofálnom stave. Priamo sme dali aj zistenia z prokuratúry, z polície a vysvetlili sme, aká je tam v skutočnosti situácia. Menovali sme aj firmy, ktoré tam pôsobia, upozornili sme na schému pôsobenia,” povedal.

“Neviem, či je dobré teraz priamo menovať konkrétnu osobu. Dohodli sme sa, že najprv nech sa urobí šetrenie, nech sa otvoria prípady. Čoskoro sa bude dať povedať aj meno, aj to, kto za tým všetkým stojí,” dodal Magdoško.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta
Pišta
3. február 2019 19:08

Bude sa jednať o trestný čin križovania , alebo o trestný čin zlého zakreslenia v gsaa , alebo trestný čin hanobenia poľnohospodárstva ?

jm
jm
3. február 2019 23:25

Malo by sa jednať o bezdôvodné obohatenie.

G.S.
G.S.
4. február 2019 17:52

jm – A potom bude o správnosti rozhodovať kto? Prokuratúra, alebo PPA bez súdov? Veď vždy máš možnosť sa odvolať na súd. A akým právom niekto hovorí o zastavení všetkých platieb a nielen na sporné? To už nie je porušenie zákona? A v katastroch s neurobenou komasáciou to bude aký… Celý komentár »

jm
jm
4. február 2019 23:20

Určite bez komasácie je to nereálna VEC . V skutočnosti mnohý máme zazmluvnené viac pôdy ako užívame. Ale práve preto je potrebné na tento problém poukazovať až nakoniec budú musieť tento spoločný problém kompetentný riešiť. Ak budeme ticho tak to bude vyzerať že je všetko v poriadku. Ja som v… Celý komentár »

Stanko Dušan
Stanko Dušan
8. február 2019 11:36

PPA bude dávať podnety prokuratúre. A kto bude robiť križové kontroly a dávať podnety na stíhanie SPF, ktorý robí čo chce a vykazuje duplicitné parcely spolu s Lesy SR, SVHP B. Štiavnica a nič sa nedeje. To preto aby zabezpečili dostatočnú výmeru pozemkov pre vyvolených záujemcov o nájom pozemkov pre… Celý komentár »