Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

PPA avizuje zmeny v systémoch. Nevyplatené priame platby uvoľnia skôr, ako avizovali

PPA avizuje zmeny v systémoch. Nevyplatené priame platby uvoľnia skôr, ako avizovali
insert_photoTASR/AP

Pôdohospodárska platobná agentúra vydávala rozhodnutia k priamym platbám až do 23. decembra 2022, aj keď vyplácanie platieb bolo po 9. decembri pozastavené. Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA, čitateľov portálu poľnoinfo.sk ubezpečuje, že hneď v januári pošle platobná agentúra na účty žiadateľov 156 miliónov eur.

„PPA poslala farmárom už 75% rozhodnutí z celkového počtu 17.886 podaných žiadostí. Rozhodnutia sa vydávali až do dnešného dňa aj napriek tomu, že platby museli byť z dôvodu neschváleného štátneho rozpočtu v prvej polovici decembra zastavené a budú spustené v januári,“ informuje nás dnes Jozef Kiss.

Ďalšie rozhodnutia a platby môžu poľnohospodári, podľa šéfa PPA, očakávať v polovici januára 2023.

„V oblasti priamych podpôr je predpoklad, že v mesiaci január agentúra vyplatí 156 miliónov eur. Doteraz sme vyplatili 200 miliónov eur, čim bude dosiahnutý objem vyplatených platieb v oblasti priamych podpôr ako v decembri 2021,“ informuje generálny riaditeľ PPA.

PPA bude mať otvorené dve účtovné obdobia

Jozef Kiss v rozhovore pre portál poľnoinfo.sk v prvej polovici decembra hovoril, že vyplácanie priamych platieb bude opätovne spustené na konci januára alebo začiatkom februára. Dnes uvádza, že to bude skôr a vysvetľuje prečo došlo k tejto zmene.

„Na základe komunikácie s ministerstvom pôdohospodárstva sme nastavili podmienky spustenia vyplácania v roku 2023 tak, aby sa platby k farmárom dostali čo najskôr. Mimoriadna situácia, ktorú spôsobilo neschválenie štátneho rozpočtu v prvej polovici decembra 2022, sa dotkla poľnohospodárov a preto vnímame dôležitosť spustenia platieb v čo najkratšom možnom termíne za dodržania všetkých legislatívnych podmienok,“ informuje Jozef Kiss.

V rámci platnej legislatívy má PPA povinnosť uzatvoriť rozpočtový rok v účtovníctve do 25. januára nasledujúceho roka.

„Rozhodol som sa kvôli výnimočnej situácii ísť do rizika a otvoriť prvýkrát nové účtovné obdobie pre rok 2023 bez toho, aby sa ukončilo účtovné obdobie za rok 2022. PPA bude mať paralelne otvorené dve účtovné obdobia v účtovnom systéme, čo bude vyžadovať veľmi dôsledné sledovanie účtovných zápisov,“ vysvetľuje Jozef Kiss.

Celá administrácia platieb v januári si podľa riaditeľa vyžiada, aby vybraní zamestnanci PPA pracovali nad rámec riadneho pracovného času vrátane sviatkov a víkendov.

„Inicioval som stretnutie s Bankovou asociáciou, aby som vysvetlil situáciu a pomohol zmierniť tlaky bánk na splácanie úverov, ktoré majú mnohí žiadatelia nastavené vždy na koniec roka a garantoval vyplatenie platieb na účty farmárov v januári 2023,“ uzavrel pre poľnoinfo.sk Jozef Kiss.

Štátny rozpočet na rok 2023 schválil parlament včera 22. decembra. Je to vôbec najneskorší termín od roku 1999, keď bolo Slovensko niekoľko týždňov v rozpočtovom provizóriu. V priemere, podľa Denníka N, je štátny rozpočet schválený parlamentom 25 dní pred štartom nového roka.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments