Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Povodne spôsobili družstvu miliónový výpadok tržieb

Výpadok na tržbách vo výške minimálne milión eur spôsobili dažde a povodne Poľnohospodárskemu družstvu (PD) Kolárovo. Z celkovej výmery 4000 hektárov poľnohospodárskej pôdy voda zaplavila približne 1500 hektárov.

“Problémy nám robí najmä spodná voda. Zaplavená je ozimná pšenica, jarné jačmene, kukurica, slnečnica. Pod vodou je celých 40 hektárov rajčín, ktoré musíme zlikvidovať. Jediné, čo možno budeme môcť na tieto plochy ešte vysadiť, je kukurica. Je pravdepodobné, že niektoré parcely vôbec nebude možné osiať, pretože voda sa na nich bude držať ešte dlho,” zhodnotil straty družstva jeho predseda Tibor Máté.

Poľnohospodárska pôda, ktorú obhospodaruje PD Kolárovo je najnižšie položeným miestom na Žitnom ostrove. Problémy so záplavami sa tu pravidelne opakujú.

“Rovnako sú na tom aj napríklad Kameničná, Nesvady či Komoča, celý ten región medzi Komárnom a Kolárovom,” skonštatoval Máté.

Družstvo sa v tejto situácii spolieha na pomoc vlády, pretože poľnohospodárske plochy nemá poistené.

“Dôvody sú dva. Poistenie celej štvortisíchektárovej plochy by nás vyšlo na zhruba 34.000 eur, ktoré nemáme. Druhý dôvod je ten, že spodná voda v Kolárove spôsobuje škody pravidelne. Z tohto dôvodu patríme k vysoko rizikovým a ťažko by sme našli poisťovňu, ktorá by s nami takúto poistku uzatvorila,” skonštatoval Máté.

Podobný výpadok tržieb už družstvo v minulosti prežilo.

“Ale vtedy sme mali silnú živočíšnu výrobu, ktorá nás zachránila. Dnes sú ceny úplne iné a neviem odhadnúť, ako sa z tohto dostaneme,” tvrdí predseda.

Podľa predbežného prieskumu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Komárne je v okrese podmáčaných a zaplavených zhruba 6000 hektárov poľnohospodárskych plôch.

Okrem Kolárova najväčšie škody nahlásili poľnohospodárske subjekty v Sokolciach, Zlatnej na Ostrove, Kameničnej a Nesvadoch. RPPK v Nových Zámkoch zatiaľ eviduje približne 8500 hektárov podmáčaných a zaplavených plôch. Najviac postihnuté sú subjekty v povodí Váhu. Riaditeľ RPPK v Leviciach Radoslav Beluš zatiaľ nemá zrátané škody, ktoré povodne spôsobili v okrese Levice. Najhoršia je však podľa jeho slov situácia v šahianskom regióne, v blízkosti rieky Ipeľ a tiež okolo Hrona.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments