Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Povodne ovplyvnia i nákup mechanizácie /fotopríloha/

Povodne ovplyvnia i nákup mechanizácie /fotopríloha/
insert_photopoľnoinfo.sk

Takto pred týždňom sa predajcovia poľnohospodárskej techniky stretli v Liptovskom Ondreji na Dni poľa zameranom na krmoviny. Na podujatí pozostávajúceho zo seminára a výstavy mechanizácie sa zúčastnilo 30 vystavovateľov a 116 kusov poľnohospodárskej techniky. Zastúpenie firiem bolo vynikajúce, počasie bez dažďa, prostredie pod Tatrami nádherné. Nízka bola len účasť poľnohospodárov.

To, že tento rok bol z hľadiska návštevnosti slabší, potvrdil i prezident Združenia výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky Agrion, ktorý podobné podujatie navštívil v minulých dňoch v Českej republike a kde bola návštevnosť takmer desaťnásobná.

„Dôvody nižšej účasti je potrebné vidieť v peknom počasí, ktoré nastalo po dňoch dažďov a preto poľnohospodári realizovali zber krmovín, ktorý bol zameškaný. Taktiež to boli problémy so zaplavenou pôdou, alebo nedostatkom finančných prostriedkov na nákup novej mechanizácie,“ povedal pre poľnoinfo.sk Ján Jech, prezident Agrionu.

Ako ďalej uviedol, poľnohospodári majú problémy aj so splácaním starších strojov, preto dôkladne zvažujú nákup nových.

„I keď sme na konci roka plánovali nákup poľnohospodárskej techniky, teraz vieme, že to nebude možné. Nákup strojov nám odplavili májové dažde,“ uviedol poľnohospodár z východného Slovenska.

Pokles predaj poľnohospodárskej techniky nám potvrdili viacerí predajcovia.

„Minulý rok sme predali o približne 30 percent traktorov, ako v roku 2008. Tento rok sme nepredpokladali, že by mal byť horší, ako vlaňajší. Bohužiaľ nikto netušil, že prídu takéto katastrofálne povodne. Každý sa sústreďuje na záchranu toho čo zostalo a tým aj prehodnocuje nákup novej poľnohospodárskej techniky,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Peter Kompan, výhradný distribútor traktorov Zetor na Slovensku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
gazda
gazda
22. jún 2010 15:38

dve miesta kde sa v krátkom čase po sebe konali ukážky strojov na zber krmovín. Rozdiel- Ondrej SR asi 200 ludí o 13:00 fertig Kámen ČR asi 5000 ludí 15:00 ešte stále plné letisko, záujem poľnohospodárov.Rovnaké problémy s mliekom, cenami, taktiež zelená žatva a miestami aj povodne. V čom to… Celý komentár »

cloveku je do placu
cloveku je do placu
23. jún 2010 18:17

Za vsetkym treba hladat zenu :))a na Slovensku peniaze. Vsetko je v tejto krajine neskutocne predrazene. Jeden ponuka to iste ak nie horsie, x-krat drahsie ako v susednych krajinach vratane Rakuska.Ako by bol povedal nebohy stary otec, kde sme to dobacovali. Mam v cechach smiesnych 10200 v cistom a chlieb… Celý komentár »