Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Potravinárska komora bude presadzovať 5% DPH na potraviny

Potravinárska komora bude presadzovať 5% DPH na potraviny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Problematikou dane z pridanej hodnoty na potraviny (DPH), situáciou v potravinárskom priemysle v súčasnom krízovom období a hodnotením vlaňajška sa zaoberalo dnes v Bratislave Valné zhromaždenie (VZ) Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Podľa jej prezidenta Jána Johanesa uplynulé obdobie sa pre PKS nieslo v znamení odstraňovania prekážok konkurencieschopnosti a intenzívnej obhajoby potravinárskeho priemyslu. V rámci EÚ je potravinársky priemysel, ako zdôraznil, najvýznamnejším priemyselným odvetvím. Európsky potravinársky priemysel v roku 2007 zamestnával 4,3 milióna zamestnancov, čo predstavuje 13,5-% podiel v priemysle. Preto by bolo žiaduce, aby aj vláda SR vyvinula maximálne úsilie pozdvihnúť úroveň tohto priemyselného odvetvia na Slovensku, ktoré sa na HDP podieľa len necelými 2 %.

Za najaktuálnejší problém súčasnosti považuje PKS výšku DPH na potraviny. Podľa prezidenta si súčasná situácia vyžaduje urýchlené riešenie, a to zníženie DPH na potraviny na 5 %. Je presvedčený, že takýto krok by zamedzil enormným nákupom obyvateľov Slovenska v okolitých krajinách, kde sa uplatňuje podstatne nižšia daň na potraviny. Podľa neho sú lepšie nižšie príjmy z DPH do rozpočtu ako žiadne, keďže pri nákupoch v zahraničí nejde do rozpočtu SR nič.

Potravinári, ako uviedol, by uvítali väčšie pochopenie a podporu zo strany predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci, ako aj odstránenie prekážok vytvorených podnikateľskému prostrediu. Legislatívne normy prijímané na národnej úrovni by nemali byť prísnejšie ako sú normy na komunitárnej úrovni. Týmto spôsobom sa zásadne sťažujú podmienky podnikania na Slovensku a vytvárajú sa prekážky konkurencieschopnosti nielen na európskom ale aj na domácom trhu.

Na dnešnom zhromaždení delegáti potvrdili vo funkcii na ďalšie trojročné obdobie J.Johanesa, predsedu predstavenstva spoločnosti RAJO, a.s.

Ministerstvo financií SR sa už skôr vyjadrilo, že v súčasnej situácii nevidí priestor na znižovanie DPH.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments