Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Poslanec žiada preveriť možný kartel pekárov

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý sa obrátil listom na predsedu Protimonopolného úradu (PMÚ).

Žiada ho, aby preveril aktuálne správanie pekárenských spoločností a zistil, či neporušili zákon na ochranu hospodárskej súťaže.

Jedným z najčastejší porušení legislatívy na ochranu hospodárskej súťaže sú podľa neho tzv. cenové kartely, teda dohody obmedzujúce súťaž za účelom zvýšenia ceny. Zákon zakazuje nielen výslovné dohody, ale aj zosúladený postup podnikateľov, ktorý je výsledkom koordinácie správania podnikateľov, ak ho nemožno označiť ako prirodzené nasledovanie správania iného podnikateľa.

Medzi také napríklad patrí podľa neho aj koordinácia prostredníctvom médií, kedy si podnikatelia vymieňajú informácie o svojich úmysloch.

“Uplynulý týždeň sme takúto kampaň mohli zaznamenať, keď niektoré pekárenské spoločnosti zverejnili takéto koordinačné úmysly,” myslí si Beblavý.

Označil napríklad spoločnosť Penam Slovakia, ktorá zverejnila, že ceny pekárenských výrobkov by sa mali zvýšiť od nového roka o 10 až 17 %. Vojtech Gottschall z Cechu pekárov a cukrárov západného Slovenska zase vypočítal, že pečivo by malo zdražieť aj o 20 %.

Na zdražovanie pritom podľa Beblavého neexistuje vecný dôvod.

“Podľa dostupných údajov je v porovnaní s minulým rokom domáca cena obilnín nižšia o približne 20 %, zahraničná pšenica zlacnela o 25 %, benzín o 2,5 %, elektrina o 7 % a plyn o 1 %. Mzdové náklady rástli asi o 4 %,” vyčíslil poslanec.

“Úroda bola vyššia ako v predchádzajúcich rokoch, no horšia po kvalitatívnej stránke. Súčasná kvalita obilia a teda aj múky nám zásadným spôsobom zhoršila ekonomické výsledky a sme nútení nakupovať oveľa viac prípravkov, aby sme aspoň udržali kvalitu. O nejakom rozvoji hovoriť ani nemôžeme. Kvalitatívne pomery nás tlačia do toho, že budeme musieť ísť do rokovaní s obchodnými partnermi o navýšení cien,” argumentoval začiatkom novembra manažér spoločnosti Penam Slovakia, a.s., Nitra Peter Živický.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
neschopny politici
neschopny politici
14. november 2014 12:06

pan Brblavý to je problem tie čisla 20% pšenica dole energia 2% dole neviem aka lebo plyn elektrina nafta nezlacneli a dane a naklady 10% hore

Anonym
Anonym
14. november 2014 15:27

Ale v tomto ma “Brblavy” pravdu- ide len o zisky nenajedeneho Babisa.

Milan
Milan
15. november 2014 15:00

Prijemne ma prekvapilo, ze sa niekto zaujima aj o realne problemy ludi. Protimonopolny urad by Babisovi mohol klepnut po prstoch. Kiez by bolo takych ako pan Beblavy viac