Zadajte hľadaný výraz

Poľnovízia Z domova

Agrokomplexová diskusia k Strategickému plánu 2021 – 2027

Počas dvoch mesiacov, od júnovej konferencie k Strategickému plánu do augustovej výstavy Agrokomplex, došlo k výraznému posunu pri príprave tohto zásadného dokumentu. Pozrite si celú diskusiu o Strategickom pláne na roky 2021 – 2027, ktorá sa uskutočnila v prvý deň (22. augusta 2019) výstavy Agrokomplex. Za diskusný okrúhly stôl si spolu sadli Gabriela Matečná – ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ladislav Miko – vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Emil Macho – predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Milan Jurky – predseda Združenia mladých farmárov.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
21 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel sako
marcel sako
29. august 2019 1:34

To ste pochopili až teraz odborníci z ministerstva, že predseda má pravdu o viazanosti platby na produkciu. Ale veď mi sme prijali ? alebo to niekto pri vstupe do únie odobril , kto to bol?/ nie som politik/, že budeme dostávať dotácie za to , že nebudeme produkovať a tu… Celý komentár »

jm
jm
29. august 2019 21:40

Dnes zaslepí oči potomkom pôvodných vlastníkov dvojnásobná cena za hektár ornej pôdy vyplatená cudzincami. Peniaze sú použité v mnohých prípadoch na vyrovnanie svojích dlhov v lepšom prípade dovolenka alebo kúpa spotrebiča ktorý po krátkom čase nebude ani fungovať. Len ak by bola taká lacná pôda v jeho krajine tak by… Celý komentár »

g.j.
g.j.
30. august 2019 7:21
Odpoveď na  jm

Trh je zdeformovaný, ale legislatívou z dielne MPRV. Načo mi je pôda, keď za hektár dostanem “obvyklé nájomné” vo výške 25€/ha ročne a po podpise novej nájomnej zmluvy ďalších desať rokov znovu tých 25€ ročne, lebo keď budem pýtať viac, zašermuje mi nájomca pred nosom papierom z okresného úradu o… Celý komentár »

jm
jm
30. august 2019 12:05

Pán g.j. je na zvážení každého ako bude nakladať so svojím majetkom. Čo sa týka výšky nájmu je na dohode zmluvných strán aká bude výška nájmu. Zákon ukladá len v % z úradnej ceny pôdy v danom katastri.Ak by bolo dodržané čo je tam uvedené tak si viete sám vyrátať… Celý komentár »

g.j.
g.j.
31. august 2019 14:08
Odpoveď na  jm

Pán jm, bohužiaľ to tak nie je. Dávam do pozornosti §13 odsek 2. zákona 504/2003. Ustanovenie je kogentné, čiže ak nájomca plní zmluvné záväzky, má nárok na novú nájomnú zmluvy za nájomné v “obvyklej výške”. Ak prenajímateľ uzavrie zmluvu s niekým iným za výhodnejších podmienok, má smolu. Právny úkon je… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
30. august 2019 15:14

pani diskutujuci vasa diskusia je podobna tej či je zem plocha alebo gulata mirne povedane či bolo prve vajce alebo sliepka pozemkove upravy sice daju vlastnikovy podu v celosti ale na x porcelach a na x katastroch na takych kuskoch bude vyroba mnoho krat drahšia a teda nekonkurenčna zahraničiu ani… Celý komentár »

jm
jm
31. august 2019 14:50

Len v skratke aby som neprovokoval starého gazdu. ak nepodpíšete zmluvu z dôvodu že nie ste spokojný s výškou nájmu bude aj tak platná táto zmluva? ak je zrušené automatické obnovenie tejto zmluvy novelizáciou 504? ja si myslím že nie .lebo nebol prejavený dobromyseľný súhlas oboch zmluvných strán. totiž zmluva… Celý komentár »

g.j.
g.j.
31. august 2019 19:10
Odpoveď na  jm

Spokojný, nespokojný, zákon to formuluje jasne. Nájomca má právo.. Ak došlo k porušeniu práva nájomcu… Skúsim opísať ako poľnohospodárska legislatíva na Slovensku vzniká, ako funguje a komu slúži. Nejakého veľkého hráča v agrobiznise napadne ešte vylepšiť postavenie svojho dotačného biznisu, tak vznikne napr. zákon 140/2014. Samozrejme, každý vedel, že sa… Celý komentár »

jm
jm
31. august 2019 23:06

Pán g.j. vedeli by ste nejak rozumne vysvetliť prečo podpíše vlastník ako jednotlivec alebo vlastníci ako všetci tí ktorý ste nespokojný s výškou nájmu takúto nájomnú zmluvu? Nepodpíšte! Podajte ako kolektív hromadnú žalobu za neoprávnené obohacovanie užívateľom vaše pozemky. Ak súd rozhodne vo Váš neprospech tak bojujte za svoje právo.… Celý komentár »

g.j.
g.j.
1. september 2019 7:40
Odpoveď na  jm

Žalobu bude ktokoľvek podávať zbytočne. Doterajší nájomca má právo na prednostný nájom za “obvyklé nájomné”. Čo s tým môže sudca robiť ? Nemôže predsa rozsudkom nepriamo novelizovať zákon. Inak pri zákone 504/2003 si treba dávať pozor aj na manipulatívne komentáre k tomuto zákonu z dielne istého vydavateľstva legislatívnych tlačovín. Keď… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
31. august 2019 23:41

VYMENIM DVA VAJCIA ZA m2? cena pody na slovensku sa dobre počuva v ha,dedovia robili v usa 3,4 roky aby si mohli kupit zahradu o vymere v aroch z ktorej žila cela rodina,dnes ked to preratame na m2,20 až 45 centov,zajtra podavam inzerat….vymenim 2 vajcia za 1m2,mladi slovaci to aj… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
1. september 2019 11:59

@dedo jozef
Spominate dobu, ked sa ako pamatnici hovoria, dalo za 2-3q obilia obliect od hlavy po paty. Dnes je realita ina. Cena pody by mala reflektovat ekonomicku realitu, ak je to vyrobny prostriedok, na druhej strane jej viac nebude…

dedo jozef
dedo jozef
1. september 2019 22:07
Odpoveď na  DoesntMatter

DoenstMater dnes sa da tiež slušne obliect za 2,3 q zemiakov,v tej dobe stali ako obilie,za 360eur sa dnes obleču aj 2,pri skromnosti aj 3.

Starý Gazda
Starý Gazda
2. september 2019 9:05

dedo jozef vtedy robil v USA 3.5 roka aby uživil rodinu dnes by pri cene pody 0.5eura za m2 musel robit 25 rokov aby si kupil tolko pody aby uživil rodinu na urovni minimalnej mzdy

Michal
Michal
2. september 2019 13:53

Vážení diskutujúci, verím, že ste v prvom rade všetci poľnohospodári a viete o čom píšete. Každá pôda má určitú hodnotu podľa toho v ktorej oblasti sa nachádza. Ale čo je hlavné, že tá hodnota je len vtedy reálna ak na nej niekto robí obrába ju a udržuje. Poznám prípady takých… Celý komentár »

g.j.
g.j.
2. september 2019 20:17
Odpoveď na  Michal

Tak potom neviem, čo sem tých Dánov, Holanďanov, Rakúšanov láka a prečo treba našu pôdu chrániť, aby sa im nedostala do vlastníctva. Škoda, že do tejto diskusie nechodia. Možno by odpovedali.

dedo jozef
dedo jozef
4. september 2019 21:34
Odpoveď na  Michal

g.j.dansku legislativu nepozname,vraj si dani chrania životne prostredie,ak firma chova ´prasata mimo ich štatu,dostava nemalu dotaciu,určite nie taku nizku ako dostavaju slovensky chovatelia,dan dostava 2 dotacie,jednu doma ,jednu na slovensku,nech vyskuša slovak chovať prasata v dansku,holandku,rakusku,

Peter
Peter
3. september 2019 9:51

Ak sa pôdy zmocnia zahraničné spoločnosti tak je možné očakávať, že ich po scelení predajú iným investorom a druhá alternatíva a tá je pravdepodobnejšia, že v čase keď ovládnu naše teritórium cena pšenica sa zreálni v takom zmysle, že cena chleba zdvojnásobí a o ostatných výrobkoch ani nehovoriac a tým… Celý komentár »

g.j.
g.j.
4. september 2019 18:36
Odpoveď na  Peter

Peter, však o tom sa tu bavíme. Stále sa mení legislatíva a vždy tam vidieť väčšiu a väčšiu snahu stláčať cenu pôdy dolu rôznymi kľučkami aj za cenu porušovania práv občanov. Čo ak sa jedná o zámer ? Čo ak máme škodnú v revíri veľmi vysoko postavenú ? Veľmi nebezpečné… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
7. október 2019 1:46

pre pana Jurkiho,prečo maju subjekty,všuz , ing Fasinger v dodatkoch najomnych zmluv z roku 2015 v članku 6,pismena o, doplnene,že oni nemaju povinnost prenechať podu mlademu farmarovi,to čo znamena?skuste sa opytať kompetentnych,však to je nehoraznosť,

dedo jozef
dedo jozef
8. október 2019 0:22

skuste si najst usmernenie pana porubskeho z r,2014,opytať sa ho kto mu ho kazal napisať a prečo ho on sam nepodpisal,prečo ho doposial nikto nezrušil,,ako sa bude postupovať pri prenajme pody po pozemkovych upravach,toto by si nedovolil ani smely zajko v afrike,ešte že usmernenie nieje nad zakon.