Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Poľnohospodári založili Agrárnu komoru Slovenska

Poľnohospodári založili Agrárnu komoru Slovenska
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

Uskutočnením valného zhromaždenia poľnohospodári založili v Dunajskej Strede Agrárnu komoru Slovenska. V piatok o tom informovala jej novozvolená predsedníčka Helena Patasiová.

“Z pozvaných 90 delegátov sa zúčastnilo 83 s hlasom rozhodujúcim z regiónov Dunajská Streda, Galanta, Rimavská Sobota a ako pozorovatelia boli prítomní zástupcovia okresov Šaľa, Lučenec, Komárno, Nové Zámky a Nitra,” priblížila Patasiová s tým, že v minulom roku v rámci Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory farmári z intenzívnych regiónov vykazovali stratu, kým regióny, ktoré hospodária v extenzívnych podmienkach, vykazovali zisk.

“Vznikla otázka, či sú záujmy produkčných regiónov v dostatočnej miere zastúpené v rámci SPPK. Koncom minulého roka sme dospeli k záveru, že záujmy produktívnych farmárov z južných regiónov musíme presadzovať sami,” konštatovala predsedníčka.

Dodala, že doterajšie rokovania so SPPK nepriniesli riešenie.

“Nemôže nám byť ľahostajné, za akých podmienok hospodárime v intenzívnych regiónoch. V súčasnosti sa tvorí hospodárska politika Európskej únie platná od roku 2014, a preto chceme, aby aj na území SR výsledky hrubého domáceho produktu (HDP) boli na úseku poľnohospodárstva podstatne lepšie,” zdôraznila Patasiová.

Dodala, že AKS nechce byť konkurenciou SPPK.

“Budeme obhajovať záujmy tých regiónov, ktoré produkujú, v celoslovenskom meradle dosahujú aspoň priemerné výsledky a zamestnávajú ľudí,” vyzdvihla.

Podľa konštatovania predsedníčky prírodné podmienky sú v každom regióne iné.

“V regiónoch, kde sú prírodné podmienky vhodné na udržanie krajinotvorby alebo na agroturistiku, treba produkovať aj tam na úrovni daných podmienok a je nutné vykazovať určité výsledky,” uviedla.

AKS na svojom zasadnutí schválila stanovy, ktoré boli zaregistrované na Ministerstve vnútra SR 11. marca. Schválili volebný, rokovací, organizačný poriadok, ako aj programové zameranie a hlavné úlohy, voľbu predsedu a orgánov AKS.

Voľba štatutárneho orgánu AKS sa konala tajne. Z dvoch kandidátov z 81 odovzdaných platných hlasov Helena Patasiová získala podporu 72 voličov a stala sa predsedníčkou komory.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Sedliak
Sedliak
4. apríl 2011 7:54

Aký je rokovací jazyk novej komory ?

Anonym
Anonym
4. apríl 2011 8:05
Anonym
Anonym
4. apríl 2011 14:44

Ďakujeme za link na videozáznam z rokovania AKS! Je veľavravný… Hlavná vec, že mnohí zo zúčastnených do poslednej chvíle tvrdili, že s AKS nemajú a nebudú mať nič spoločné. Vyfarbili sa!

Anonym
Anonym
13. apríl 2011 21:40

Nie je dôležitý rokovací jazyk. Agrárna komora nie je o rokovacom jazyku, ale o niečom inom. Ako vie niečo vybojovať pre poľnohospodárov a zastávať záujmy poľnohospodárov, aby Tí ktorí produkujú nedostávali menej, ako Tí ktorí nič neprodukujú.

Anonym
Anonym
13. apríl 2011 21:46

Aká odpoveď, majú pravdu, alebo nie???