Poľnohospodári z Turca sa v mlieku neutopili
Turiec za ostatné desaťročia zdvojnásobil produkciu kravského mlieka, darí sa chovu oviec a minuloročný vývoj počasia pomohol aj tamojšej rastlinnej výrobe k rekordným úrodám. Vo štvrtok vyhodnotili tých najlepších v súťaži Turčianska mliečna liga a Turčiansky naj poľnohospodár.
„Vstup do Európskej únie sa stal pre nás akoby výzvou. Dotácie, ktoré sme začali poberať sme investovali do výroby mlieka,“ uviedol počas slávnostného doobedia Marián Kohút, predseda Turčianskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Peter Gregor z Plemenárskych služieb informoval, že v okresoch Martin a Turčianske Teplice dosiahli poľnohospodári v roku 2014 priemernú úžitkovosť na úrovni 7560 kilogramov, čo je o 1000 kilogramov viac, ako priemer Žilinského kraja, respektíve o 200 kilogramov viac, ako bola priemerná úžitkovosť na Slovensku.
„Najlepšiu dojivosť dosiahli v Poľnohospodárskom družstve Slovenského národného povstania v Sklabini, kde zaznamenali 9 078 kilogramov mlieka na dojnicu a rok. Z tohto podniku pochádza aj dojnica s najväčšou úžitkovosťou za laktáciu, ktorá dosiahla viac ako 15 tisíc kilogramov,“ informoval Peter Gregor.
Najväčší medziročný nárast úžitkovosti zaznamenali v spoločnosti AGRIFARM v Turčianskej Štiavničke, ktorá dosiahla zvýšenie dojivosti o 863 kilogramov na dojnicu a rok.
„Ocenenie za najlepšiu reprodukciu v chove dojníc dosiahlo Poľnohospodárske družstvo Belá – Dulice. Najviac mlieka dodala spoločnosť Turiec – Agro Turčiansky Ďur, ktorá bodovala aj v kategórií dojníc montbeliarde,“ informuje P. Gregor, ktorý doplnil, že toto plemeno sa v najväčšej miere nachádza práve na Turci.
Spoločnosť Turiec – Agro dosiahla vynikajúcich výsledkov aj v pestovaní obilnín. Priemerné úrody na celom Turci v minulom roku neraz prekročili hranicu 8 ton z hektára. Vynikajúce výsledky v chove oviec, ale aj ošípaných dosahujú v PD Belá – Dulice. Chovu hydiny robia dobré meno najmä spoločnosti SHP a Morky Petránek. Zemiaky nevyradili zo svojho osevného postupu v PD Turiec v Dubovom a Poľnohospodárskom podniku v Žabokrekoch.
Pri vyhodnotení nezabudli ani na zástupcov ekologického poľnohospodárstva, chovateľov rýb, koní, alebo včiel. Podľa slov predsedu tamojšej agrokomory sa dané činnosti neustále rozvíjajú a aj preto tvoria nedielnu súčasť pestrosti Turca.
„Bez opory v kvalifikovaných ľuďoch s obetavým prístupom k práci by sme nedosiahli nič,“ uviedol pri preberaní ocenenia Bohumír Sumka, predseda PD Belá-Dulice.
Počas slávnostného dopoludnia organizátori nezabudli ani na úspešných pracovníkov v agrokomplexe. Medzi nimi boli aj takí, ktorí pracujú v odvetví od šesťdesiatych rokov minulého storočia.
Z rúk Jána Vajsa, generálneho riaditeľa poľnohospodárskej sekcie na rezortnom ministerstve, Jozefa Artima, ústredného riaditeľa celoslovenskej agrokomory, predsedov chovateľských zväzov Vladimíra Chovana a Igora Urbana, prebralo 58 zamestnancov čestné uznania za celoživotný prínos za rozvoj poľnohospodárstva na Turci.
V rámci vyhodnotenia osobností, kde udelili štyri ocenenia, organizátori nezabudli na Zlatu Holubovú – predsedníčku PD Gader v Blatnici, Mirka Hrču – popredného chovateľa rýb, Jána Pliešovského – bývalého riaditeľa veterinárnej a potravinovej správy a Bohumíra Sumku – predsedu družstva v Belá Dulice.
„Som veľmi rád a je pre mňa cťou, že zastupujem hodnotových poľnohospodárov s patričnou roľníckou hrdosťou“ vyznal sa zo svojho vzťahu k turčianskym hospodárom ich predseda, Marián Kohút.
Pán Huba, vzhľadom na dobrý chýr o podujatí, na ktorom boli ocenení najlepší hospodári na pôde z regiónu Turiec, by bolo vhodné k článku pripojiť aj primeranú fotogalériu. Všetkým oceneným blahoželám a prajem im v ďalšej práci mnoho úspechov!
Dobrý deň Stano,
máte pravdu! :-). Fotogalériu z podujatia som pripojil k článku, ktorý bol uverejnený dnes (4. februára) “Vlastnícke kotrmelce sa na Turci neudiali”.