Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Poľnohospodári v Nemecku sa búria a blokujú reťazce pre nízke ceny

Poľnohospodári v Nemecku sa búria a blokujú reťazce pre nízke ceny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stovkami traktorov zablokovali v týchto dňoch poľnohospodári vo viacerých nemeckých spolkových krajinách prístupové cesty k centrálnym skladom obchodných reťazcov. Požadujú vyššie platby za mäso a mlieko. Informovali o tom nemecké médiá.

Zásobovacie príjazdy a výjazdy centrálnych skladov diskontných predajcov LIDL a Aldi sú nepriechodné, stovky malých aj veľkých poľnohospodárov ich totiž počas posledných nocí zablokovali svojimi traktormi. Poľnohospodári tak spravili koordinovane vo viacerých Spolkových krajinách. Ako informovala tamojšia polícia len v Dolnom Sasku zablokovali minimálne 8 prevádzok viac ako 200 traktormi.

Vyjednávania s reťazcami stroskotali

Poľnohospodári čelia podobne ako na Slovensku obrovskému tlaku na ceny viacerých komodít, najmä mlieka a bravčového mäsa. V Dolnom Sasku sa rozbehli protesty potom, čo stroskotali rokovania, na ktorých sa zúčastnila aj tamojšia ministerka pôdohospodárstva, poľnohospodári, mliekari, zástupcovia poľnohospodárskej komory, reťazcov LIDL, Aldi a EDEKA. Protesty sa odvtedy šíria aj do ďalších spolkových krajín Nemecka, Severného Porýnia-Vestfálska, Porýnska-Falcka, Šlezvicka-Holštajnska, či Meklenburska-Predpomoranska kde blokovali počas posledných nocí centrálne sklady desiatky traktorov.

Farmári žiadajú dlhodobé lepšie odbytové ceny

Nemeckí poľnohospodári začiatkom mesiaca jednohlasne odmietli PR iniciatívu LIDLu, ktorý im ponúkol, cez svoju Iniciatívu spoločenskej zodpovednosti „Welfare zvierat k dispozícii” 50 miliónov eur počas nadchádzajúceho roka. Ako sa vyjadril hovorca poľnohospodárov Dolného Saska, nepotrebujú subvencie, ale zmenu systému, ktorý zabezpečí dlhodobo lepšie odbytové ceny.

Predseda tamojšej komory poľnohospodárov Joachim Rukwied označil ponuku LIDLu za výsmech a „záplatu na smiech”: „Smiešna suma, ktorá ani náhodou nedokáže zaplátať rozdiel v prevádzkových nákladoch. Kvôli neustálemu cenovému boju reťazcov sú naši poľnohospodári takmer každý týždeň v strate.”

Takáto spolupráca podľa neho zďaleka nie je dostatočná a poľnohospodári požadujú zmenu systému spolupráce od základov. Nemeckí poľnohospodári plánujú po ukončení blokád svoj ďalší boj proti neudržateľným cenám reťazcov zostriť.

Autor článku: Svätopluk M. Žári
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Róbert Pecko
Róbert Pecko
9. december 2020 13:11

Asi už nie je iná možnosť , slušnosť zo strany poľnohospodárov zdá sa nemá odozvu a vypadá to tak, že je skôr u protistrany vnímaná ako slabosť .

Edo
Edo
10. december 2020 6:14

Preháňate to s nasadenými reklamami, už aj článok je zložité čítať …

pavolh
pavolh
10. december 2020 8:26

Som poľnohospodár viac ako 40 rokov, 40 rokov naše samosprávy nás vyzývajú k slušnosti a k dialógu. Vždy sa nám to vráti formou väčších problémov a povinností, ktoré nám štát kladie na naše plecia. Vychádza mi y toho, že slušnosť je cesta do pekla. Vzdor – tvrdá kôrka chleba, ale… Celý komentár »