Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári v južnejších okresoch postupne finišujú s výsevom jarín

Poľnohospodári v južnejších okresoch postupne finišujú s výsevom jarín
insert_photoPD Hlohovec

Poľnohospodári v južnejších okresoch Slovenska postupne finišujú s výsevom jarín.

“Poľnohospodári na západnom Slovensku k záveru 13. týždňa ukončili výsev jarnej pšenice, jarného jačmeňa a hrachu, finišoval aj výsev cukrovej repy a výsadba zemiakov. Poľnohospodári na juhozápadnom Slovensku začali pociťovať mierne sucho, najmä v povrchových vrstvách pôdy. Na Spiši, Šariši a Hornom Zemplíne však naopak prerušoval jarné práce na poliach dážď a aj sneženie,” priblížil pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Poľnohospodári, predovšetkým ovocinári, podľa Korpáša aktuálne zápasia aj s nočnými mrazmi. Mnohí používajú protimrazovú ochranu s cieľom ochrániť úrodu. V regiónoch, kde boli mrazy silnejšie, už uvažujú aj o vyorávke niektorých plodín.

“Ku koncu minulého týždňa členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory zasiali celkovo 77 % všetkých plánovaných plodín. Zemiaky boli zasadené približne na 45 %, ovos zasiaty na 70 %, cukrová repa na 72 %, pšenica jarná na 86 %, jačmeň jarný na 97 % a raž jarná už na 100 %,” zdôraznil Korpáš.

Dodal, že veľké množstvo plôch, predovšetkým na severe krajiny, je stále pod snehovou pokrievkou alebo značne premočených. Poľnohospodári z týchto regiónov tak čakajú na vhodné podmienky, aby mohli začať s výsevom. Pestovatelia však podľa neho nečakajú so založenými rukami, ale intenzívne ošetrujú plodiny a prihnojujú oziminy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: PD Hlohovec

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments