Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári ukončili osevné práce, ohrozuje ich deficit pôdnej vlahy

Slovenskí poľnohospodári ukončili jarné osevné práce. K 11. máju boli na 100 % osiate plochy jarnej pšenice, raže a jačmeňa. Naďalej však prvovýrobu ohrozuje deficit pôdnej vlahy, oznámila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

V sledovanom období podľa dispečingu SPPK finišovala sejba zrnovej kukurice, slnečnice, ostatných olejnín a hrachu. Významne pokročili aj osevy cukrovej repy, kde čakalo na sejačky už iba 7 % z predpokladaných plôch – prevažne v trnavskom regióne. Na 93 % ukončená bola tiež sadba zemiakov, predstavujúcich jednu z tradičných plodín slovenskej rastlinnej výroby.

K nedostatku vlahy Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) uviedol, že “už teraz chýba na každom štvorcovom metri v priemere 60 litrov vody a v horských oblastiach až 85 litrov.”

Klimatológovia varujú, že počasie môže byť čoraz nevyspytateľnejšie a klíma sa postupne mení a v dôsledku toho sa na Slovensku môžu suchá vyskytovať častejšie. Viaceré regióny majú obavy o tohtoročnú úrodu. Navyše Občianske združenie Ľudia a voda upozornilo, že “bez zásadnejších zmien vo vodnom manažmente sa územie Východoslovenskej nížiny časom zmení na púšť.”

Vzhľadom na meniaci sa charakter počasia bude stúpať význam závlahových systémov. “Meniace sa zásoby však pravdepodobne zapríčinia stúpajúcu cenu všetkých druhov vody, čo spätne vyvolá tlak na efektívnosť a racionálnosť jej využívania,” avizovala SPPK. Z roka na rok však na Slovensku klesá využiteľnosť závlahových systémov, ktoré sú neraz technicky zastarané, opotrebované a poruchové. Podľa odhadov SPPK sú ako-tak funkčné závlahy vybudované sotva na jednej sedmine poľnohospodárskeho pôdneho fondu. V období odbytovej, finančnej a hospodárskej krízy nebude možné zabezpečiť funkčnosť a využívanie závlah bez dostatočného záujmu štátu, na čo upozorňujú SPPK mnohé regionálne poľnohospodárske a potravinárske komory.

TASR o tom informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments