Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

AKTUALIZOVANÉ 11:20 – Poľnohospodári môžu podporiť štátneho tajomníka. Videom

AKTUALIZOVANÉ 11:20 - Poľnohospodári môžu podporiť štátneho tajomníka. Videom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Milan Kyseľ ponúkol 4. januára 2022 (oprava: pôvodne sme uviedli 7. januára 2022) ministrovi pôdohospodárstva svoju funkciu v reakcii na mediálny lynč posledných dní. Tak opísal agrorezort vo svojej tlačovej správe informácie portálu poľnoinfo.sk, že bývala firma štátneho tajomníka získala 27 tisíc eur na šesť ošípaných. Už 7. januára rokovala vláda, ktorá mohla Milana Kyseľa oficiálne stiahnuť z funkcie. Vláda následne zasadala aj v pondelok 10. januára, či dnes 12. januára. Ani raz sa v programe jej rokovania neobjavil bod na odvolanie štátneho tajomníka. Prečo?

Branislav Becík zo strany HLAS – SD vo svojom videu na sociálnej sieti presviedča, že Milan Kyseľ vraj odmietol podpísať demisiu.

„Kyseľ podmienil svoj podpis tým, že mu minister musí dať minimálne takú pozíciu, ako mal doteraz, čo sa týka platového zaradenia,“ uviedol B. Becík.

O reakciu na zverejnenú informáciu sme požiadali aj Milana Kyseľa. Ak nám ju doručí dodatočne, jeho vyjadrenie uvedieme na konci článku.

„Pán Kyseľ ponúkol svoju funkciu a ku koncu mesiaca končí. Hľadáme nového štátneho tajomníka,“ odpovedá dnes na úrade vlády minister Samuel Vlčan na otázky Gabriely Kajtárovej z Markízy.

Ako následne pre poľnoinfo.sk upresňuje tlačový odbor agrorezortu, návrh na odvolanie štátneho tajomníka Milana Kyseľa predloží minister na rokovanie vlády spolu s návrhom na vymenovanie nového štátneho tajomníka do konca januára.

Bývalý exporadca Vlčana má bojovať

Zdá sa, že s koncom štátneho tajomníka nebola tak úplne uzrozumená jeho kolegyňa Anna Balková zo Spolku farmárov Slovenska, ktorej firma taktiež získala mimoriadnu podporu približne 400 eur na ošípanú, spolu takmer 53 tisíc eur na 130 zvierat.

V piatok (7. januára 2022) viacerým zväzom združeným vo Vidieckej rade mailom oznamuje: „pán Ovseník prišiel s aktivitou napísať list premiérovi, aby neodvolal p. Milana Kyseľa z postu štátneho tajomníka MPRV. Oceňujem jeho aktivitu a ďakujem za snahu a odvahu podporiť ho v tomto nerovnom boji,“ informuje v maile Anna Balková.

Milana Ovseníka, ktorý pôsobil niekoľko týždňov ako šéf poradného zboru ministra Samuela Vlčana sme požiadali o reakciu na zverejnené informácie. Ovseník skončil ako poradca dva týždne po proteste vo Svite, ktorý organizovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov, kde je predsedom. Na podujatí na severnom Slovensku sa vtedy zúčastnilo aj viacero zástupcov krajne pravicových politických strán.

Nádej pre ľudí okolo Anny Balkovej tak vzbudzuje ešte premiér. Eduard Heger sa už ale s Milanom Kyseľom rozlúčil a podľa zavedenej tradície mu poďakoval za odvedenú prácu.

Poľnohospodárska Balková sa nevzdáva a členom Vidieckej rady opisuje ďalšie možnosti, ako udržať svojho kandidáta v sedle.

„Pomohlo by, keby niektorí z nás vedeli nahrať krátke video, v ktorom len povedia, že podporujú Milana Kyseľa a že žiadajú premiéra, aby ho neodvolal. Môže to byť krátke video, ak nechcete, tak sa ani nemusíte predstaviť, alebo len poviete oblasť ktorej sa v poľno venujete. Poslali by sme tieto krátke videá premiérovi a prípadne by sme ich zverejnili aj na FB, aby bolo jasné, že okrem tých, ktorí doteraz brali peniaze, okrem dánskych fariem, okrem finančných skupín, ktoré ovládajú rezort, sme tu ešte aj my a aj my máme právo na život, na podnikanie v poľnohospodárstve a teda aj na peniaze z nášho štátneho rozpočtu!“ informuje Anna Balková.

Spustil sa veľký krik a tlak

Autorka mailu, ktorý bol adresovaný viacerým zväzom, ďalej bráni poskytnutie spornej dotácie pomocou argumentácie ministerstva pôdohospodárstva, že z pravidelnej výzvy takzvaného tretieho piliera, na ktorú bolo vyčlenených 1,5 milióna eur, odčerpalo „päť najväčších chovov 770 560 eur.“

Druhú – spornú výzvu na podporu chovateľov ošípaných, ktorá bola prvý raz vyhlásená v minulom roku (2021), obhajuje. Vyplatené prostriedky pre viacerých chovateľov ošípaných pritom v niektorých prípadoch niekoľkonásobne prevyšujú to, čo dokáže podporený podnikateľský subjekt oficiálne utŕžiť za všetky poľnohospodárske činnosti ročne.

Z druhej výzvy nešli státisícové sumy z nášho štátneho rozpočtu na účty dánskych fariem, tak sa spustil veľký krik a tlak na odvolanie štátneho tajomníka a ako teraz vidíme, tak aj na odvolanie ministra,“ uvádza.

Podnikateľské subjekty na Slovensku sa podľa vyjadrenia Balkovej, ale v istých obrysoch aj nedávneho stanoviska MPRV, neposudzujú podľa toho, či platia na Slovensku dane alebo neplatia, zamestnávajú ľudí alebo nezamestnávajú, ale spôsobom, či ich vlastní zahraničný podnikateľ alebo domáci.

Balková podporu pre svoju farmu v maile obhajuje tak, že sa dozvedela, že na stránke NPPC je zverejnená tabuľka, ktorú majú vyplniť chovatelia.

Pokúsila som sa dať vedieť chovateľom aby vyplnili tabuľku a vyplnila som ju aj ja,“ informuje.

Od koho sa to dozvedela, už neuvádza.

Doplnené stanovisko MPRV SR

,,Štátny tajomník Milan Kyseľ sa vzdal svojej funkcie dňa 4. januára 2022, tak ako MPRV SR informovalo v ten istý deň. Šírenie klamstiev, vydieranie  a vyvolávanie senzácií za každú cenu bez ohľadu na to, aká je pravda je už zrejme bežná metóda pána Becíka a strany Hlas, v ktorej našiel pán Becík svoj priestor. Tieto praktiky, ktoré zrejme z minulosti pozná pán Becík, sú už nenávratne preč.  Vedenie MPRV SR si zákon a poriadok ctí, a preto zverejňuje originálny dokument, v ktorom sa štátny tajomník 4.1.2022 vzdáva svojej pozície. Pre zachovanie kontinuity dôjde na stredajšom rokovaní vlády k rozhodnutiu o výmene na pozícii štátneho tajomníka MPRV SR a do konca mesiaca k odovzdaniu agendy.“

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2022

Podporte tvorbu kvalitného obsahu.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň
Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fifo
Fifo
14. január 2022 8:10

To sa nehanbíte žiadať podporu pre takého chrapúňa! Ak by mal aspoň toľko charakteru ako potkan zaliezol by do kanála a nikdy viac by sa neukázal a nie to ešte žiadať tak isto honorované pracovné miesto ako mal.